17:06:00

Zmiana planu!


Miałam inny plan. Dzisiaj, o błędach popełnianych (codziennie) miałam rozprawiać... ale optymistycznie 😊 Jednak zostawiam sobie to "pokrętne" (a może błędne 😉) tłumaczenie, opisywanie błędów na później... (nie śpieszy mi się do kolejnych błędów 😉) i napiszę o czymś, co każdy człowiek potrafi. (?) O umiejętności wspólnej (kolor skóry, wyznanie, nawet język różny – nie ma znaczenia) dla wszystkich ludzi, takiej będącej wyrazem pozytywnych emocji. Co prawda w różnych krajach, co innego może oznaczającej i inaczej określającej człowieka... O czymś co np. w Rosji, Korei Południowej czy Norwegii jest wyrazem bezmiernej głupoty. Za to już w Niemczech, Brazylii, Malezji i Chinach ludzi z tą umiejętnością uważa się za inteligentniejszych. Kluczem tu nie jest położenie geograficzne tylko wyraz kulturowy. A w Polsce? W Polsce jest najśmieszniej. W Polsce trzeba się wstrzymywać nieco, bo nie bardzo wypada 😉 Bez tego (co mam na myśli, ale ciągle nie zdradzam 😉 świat byłby bez sensu... tak jak niebo bez słońca; życie bez kolorów, bez muzyki, zapachów... apatia, nuda, czarno-szarobure ponuractwo (nawet bieli nie dałoby się zauważyć).
O czym mówię?

Napięcie wzrasta (?) O czym znowu ta Stara Kobieta tutaj plecie (zanudza)? Już wiecie?

Ooo? Oo? O uśmiechaniu się, śmianiu... o uśmiechu!*

O uśmiechu* - takim grymasie, napięciu mięśni na twarzy w obrębie obu stron ust i  wokół oczu - tu teraz cała tyrada będzie 😊 Dlaczego? Co można powiedzieć o uśmiechu i po co o tym rozprawiać?
Odpowiadam: 

O uśmiechu mówić trzeba koniecznie, bo uśmiech to ciągle niedoceniany skarb, niezwykle silna broń, cudownie pozytywna emocja, która jest niezwykle w życiu ważna. Od tej poza werbalnej komunikacji stosowanej na całym świecie, jeśli nie wszystko, to naprawdę wiele zależy. Od tego co siedzi w środku, wewnątrz nas i pokazuje, mimicznie komentuje stan naszego ducha – zależy np. (taki banał... niby) czy poderwiesz upatrzonego faceta? Twój uśmiech to pierwszy w tym kierunku krok. On pokazuje, że jesteś szczęśliwa, spełniona, lubisz ludzi, pewna siebie, niczego Ci nie brakuje, (tylko ewentualnie jego 😊😉) i tym go zachęcasz. A może jeszcze rozśmieszysz, rozbawisz - to okażesz swoje poczucie humoru, błyskotliwość i już wpada w Twoje sidła 😊 Przymrużone oczy, spojrzenie - takie z góry do dołu (powłóczyste😉) z iskierkami i te wargi radośnie rozchylone w obiecującym wiele uśmiechu - pełny radości  (w związku z tym) delikwent jest  już Twój.

Potem dopiero jakieś słowa, rozmowa, dłuższy dialog... ale najważniejsze już nastąpiło – wstęp z uśmiechem odpowiednim to połowa (ważniejsza) sukcesu podrywania.

Uśmiechy są różne. 
 • Uśmiechamy się gdy widzimy starą przyjaciółkę – przepraszająco, że tak długo do niej nie dzwoniłyśmy, ale inaczej śmiejemy się widząc umazanego czekoladą i piaskiem z piaskownicy (i to wszystko jednocześnie – ten piasek i czekolada 😉) dzieciaka. 
 • Automatyczny uśmiech rozkwita nam na twarzy gdy widzimy się z ludźmi, których już sam widok napawa nas energią i radością.
 • Służbowy uśmiech (do klienta), taki bez używania oczu, beznamiętny, sztuczny, przyklejony uśmiech, takie naciągnięcie ust, za które urzędnik dostaje pieniądze (brr...ależ się zimno zrobiło)
 • Rozbrajający uśmiech, np. dziecka, tak nas rozluźniający, że darujemy mu wszystkie winy i nie karzemy małolata, choć kary wymaga -  tylko mu śmiechem wtórujemy.
 • Szczery uśmiech, taki płynący z serca jest więcej mówiący (a na pewno krócej) o tym kim jesteśmy niż słowa.
Śmiech określa człowieka. Jednym ludziom przychodzi on łatwiej, w tym ekstrawertycznym wiecznie uśmiechniętym Amerykanom, którzy od małego są nastawieni na wszystko okey. Bardzo dobrze wychodzi szczerzącym się w uśmiechach Latynosom. Innym trudniej, jak Europejczykom. Polacy są bardziej posępni, lubują się w narzekaniu (uff...niestety, musiałam to powiedzieć)... . Japoński uśmiech za coś ciągle przeprasza. Kultura ma wpływ na uśmiechanie, ale  niewątpliwie też zależy od temperamentu, cech wrodzonych; czy dominuje w Tobie krew, żółć, czarna żółć czy flegma. A więc jakie soki biorą górę, jakie humory prezentujesz - czy jesteś niefrasobliwym sangwinikiem, nie wierzącym w siebie melancholikiem, energicznym cholerykiem czy wyciszonym flegmatykiem. Te cechy determinują Twój uśmiech. Ale równie istotne jest to - czy miałaś uśmiech w domu, czy dopiero musiałaś się go uczyć w swoim późniejszym życiu, bo niby żyłaś w normalnej (nawet zamożnej rodzinie bez większych problemów), ale w niej się nie śmiano... 😔 (w mojej, Starej Kobiety, był na porządku dziennym).

Muszę jednak wspomnieć, że uśmiech drugiej osoby też może nas ranić, przerażać, nawet doprowadzić do płaczu... cyniczny, szyderczy, sarkastyczny, mściwy, wyniosły, sadystyczny, lekceważący... rodzajów uśmiechu jest tyle, co emocji drzemiących w człowieku i sytuacji nas w życiu dotykających.  Dlatego nawet w uśmiechaniu się i odbieraniu uśmiechów należy zachować ostrożność (i tu uśmiech zaskoczenia 😃)

W związku z tym (ja tak postępuję – może się mylę (?)) nie powinno się:       
 • Zawstydzać kogoś (chyba, że to jakiś cham) zaśmiewając w jakiejś żenującej, zawstydzającej sytuacji.
 • Przestawać się uśmiechać, nawet jak Ci jest smutno, bo nigdy nie wiesz kto może zakochać się w Twoim uśmiechu 😉
 • Nie rozpaczać gdy się coś złego przydarzy, tylko uśmiechać, że to już mamy za sobą. 
 • Płakać nad przeszłością, tylko uśmiechać, że taka piękna nam się przytrafiła.

Należy pamiętać, że:
 • Nie zawsze śmiech drugiej osoby wyraża radość. Czasem jest fałszywy, obłudny, zakłamany, bo chce od nas coś uzyskać.
 • Ludzie, którzy się nie śmieją bywają niebezpiecznymi ludźmi.
 • ... poczucie humoru jest wtedy, gdy najpierw umiemy śmiać się z siebie. Należy przemyśleć czy tak jest – jeśli nie, to szybko to naprawić.
 • Gdy nie mamy nic do ofiarowania, zawsze możemy dać uśmiech – daje dużo energii, ma słodki smak.
 • Uśmiech to najlepszy kosmetyk dla ciała i duszy... to zdrowie, higiena ciała i umysłu - uroda. Jedyna sytuacja, że coś krzywego (uśmiech wytwarzający kurze wokół oczu łapki 😉) prostuje.
 • Najkrótsza droga do porozumienia, skracająca dystans między ludźmi.
 • Uśmiech podwaja nasze możliwości np. przy poszukiwaniu pracy.
 • Radość w sobie bardziej sprzyja podejmowaniu zdrowo - rozsądkowych decyzji niż smutek, zamartwianie się.
 • Śmiejąc się, człowiek czuje się wolnym i tym góruje zwycięsko nad losem... bo najłatwiej jest - usiąść w kącie i płakać. Żeby coś zdziałać należy postępować ofensywnie – takie możliwości ma uśmiech.
 • Śmiech często ze łzami się przeplata. Można śmiać się do łez (do rozpuku) i śmiać przez łzy (ze szczęścia)... mam wrażenie, że wtedy nie słone tylko słodkie płyną nam z oczu i ... do takich trzeba dążyć.
 • Bez porannego uśmiechu (nawet tylko do siebie) nie powinniśmy zaczynać dnia.
Śmiech to broń (i jeszcze nie trzeba mieć na nią pozwolenia 😉), która pozwala wyjść z twarzą w sytuacjach np. kompromitujących nas. Wtedy jeśli nie można zmienić sytuacji, należy zmienić nastawienie do tego, co się dzieje. Zamienić trudność w wyzwanie. Puszczenie bąka (niestety usłyszanego przez innych - cóż zdarza się 😉....... i tak wam się udało – normalnie powinny być trzy (do tego uśmiech oczywisty) I po sprawie 😊😊😊

 Ponadto ja, Stara Kobieta wiem (ze swojego życia), że:
1. Najpiękniejsi ludzie, to ludzie uśmiechnięci (i znowu...wiek, płeć i inne tam – nie mają żadnego znaczenia)
2.Śmiech to najlepszy:
 •  spalacz kalorii poprzez gimnastykę mięśni ramion, brzucha, przepony
 • dotleniacz organizmu, bo poprzez śmiech pobieramy więcej tlenu. Pobudzony układ krążenia wpływa korzystnie na serce i mózg.
 • rozładowywacz stresu -  rozładowuje skumulowane emocje, pomaga wrócić do równowagi
 • pobudzacz energii
 • wzmacniacz odporności
 • lek na odczuwalny ból fizyczny i psychiczny
 • itd.itd. 

3. Zawsze mogę dać uśmiech (nic nie kosztuje) drugiej osobie i nigdy na tym nie stracę.  
4. Skoro muszę być ciągle ze sobą, to nie mam innego wyjścia – muszę się uśmiechać, bo przecież nie lubię ponuraków 😉
5. ... czasem mój uśmiech nie oznacza, że jestem uśmiechnięta - tylko silna, ale tylko w ten sposób mogę się skutecznie trzymać, a nie rozsypać wskutek problemów. 

Sekret uśmiechu polega na tym, że... wprawdzie ma on magiczną moc i przyciąga jak magnes uśmiechniętych, optymistycznych, cudownie nastawionych do życia ludzi... ale najpierw sami musimy tacy się stać... c z y l i   u ś m i e ch n i ę c i 😃😄😃

* "Gdyby śmiech był lekarstwem, żyłbym wiecznie" – te gdzieś usłyszane przeze mnie słowa w moim odniesieniu, są jak najbardziej prawdziwe. A w Waszym?

127 komentarzy:

 1. Ten post jest dokładnie o Tobie, zawsze jesteś radosna i uśmiechem zarażasz. :) Ja uwielbiam takich ludzi. :) Nigdy nie żałuj uśmiechu. Uśmiech jest mową duszy. Gdy słowa nie pomogą, uśmiech serce poruszy :) :) :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie to napisałaś. Dziękuję Ci wdzięcznie i serdecznie:-)))))Uśmiech to naprawdę znakomite lekarstwo -powtarzać to będę do znudzenia;-)

   Usuń
 2. Ostatnio przeczytałam, że uśmiech jest tańszy od prądu, a daje więcej światła :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...mądre słowa... idąc tą drogą można powiedzieć, że uśmiech rozpromieni wszystko, a nie wystawi rachunków:-)

   Usuń
 3. Kornel Makuszyński, którego książki jako bardzo młoda panienka namiętnie czytałam powiedział, że uśmiech to pół pocałunku. Jestem "całuśna", więc prawie zawsze uśmiechnięta:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, przypominam sobie ten cytat... pocałunki też lubię i chętnie z nich "korzystam";-)

   Usuń
 4. Dorotko, czytając ten wpis uśmiechałam się cały czas. Zarażasz radością i optymizmem. Od dziś obiecuję uśmiechać się częściej (bo czasem o tym zapominam).
  Przesyłam Ci same serdeczności i najszczerszy, najweselszy uśmiech.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Małgosiu za wszystkie dobre słowa i ten specjalny dla mnie uśmiech:-)) Ślę (choć wirtualne)najgorętsze pocałunki i proszę dotrzymaj obietnicy;-):-)))

   Usuń
 5. Uśmiech łagodzi obyczaje!
  Kiedyś, ktoś mi powiedział, że sprawiam wrażenie osoby nieprzystępnej ale to mija przy bliższym poznaniu. Byłam zdziwiona, nie chciałam być postrzegana w ten sposób bo taka nie jestem. Od tej pory uśmiecham się do wszystkich. Czasem skromnie i nieśmiało ale ludzie odwzajemniają uśmiech. To drobnostka ale bardzo ułatwia życie.
  Przesyłam serdeczny uśmiech!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak Ewko, nie raz przekonałam się jakim wytrychem jest uśmiech -pasuje do wszystkich drzwi;-) I ja przesyłam mnóstwo uśmiechów prosto od serca:-)

   Usuń
 6. Ja bardzo lubię się uśmiechać i robię to bardzo często o czym świadczą drobne zmarszczki wokół oczu, ale co mi tam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na swoją twarz trzeba zapracować(powtarzała mi babcia), a zmarszczki mimiczne od śmiechu to ozdoba:-), a nie hańba:-)) Buziaki:-)

   Usuń
 7. O tak, śmiech ma dużo zalet i zdrowotnych właściwości. Kto nie lubi się śmiać ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj znam kogoś, kto nie tyle, że nie lubi, ale nawet nie umie się śmiać... przykre to bardzo. Serdeczności:-)

   Usuń
 8. Mi co prawda ostatnio do śmiechu nie było, ale ogólnie jestem za tym by często się uśmiechać. Nawet przez łzy. To pomaga!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są takie chwile, że usta odwracają się w odwrotną niż do śmiechu stronę, ale trzeba się temu przeciwstawić i tę radość, która pozostaje wewnątrz ukryta wydobyć na wierzch uśmiechem... od razu jest prościej:-)

   Usuń
 9. Uwielbiam się uśmiechać i uwielbiam jak inni się do mnie uśmiechają. Nie lubię tylko tych tzw. cynicznych uśmieszków, bo one są bardzo niemiłe, ale na szczęście one zdarzają się rzadko. Niestety czasami nawet Ci najbardziej uśmiechnięci i radośni są bardzo nieszczęśliwi, a ich uśmiech to tylko maska. Tak było w przypadku Robina Williamsa...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdarza się, że mimo bólu, cierpienia nawet - zakładamy taką maskę ochronną w postaci uśmiechu, ale...ale oczy pozostają smutne...i to nas może zdradzić. Jeśli chodzi o Robina, to po jego śmierci(zbyt późno) trochę o nim poczytałam...żal...

   Usuń
 10. Śmieję się na różne sposoby, często głośno :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Kiedyś śmiałam się więcej, nie wiem czy zapominam o uśmiechu na co dzień czy spoważniałam? :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej zapomniałaś...oby Ci pamięć wróciła:-)

   Usuń
 12. Byłam jakiś czas temu na sympozjum i mieliśmy wykłady odnośnie zachowania w różnych krajach. O zgrozo, ażsię zdziwiłam, że to co wypada u nas robić np; machać ręką na powitanie lub podawać rękę w innych krajach jest niedopuszczalne i śmieszne. Europejczycy są wylewni i swoim ciałem wyrażają dużo różnych gestów. W krajach azjatyckich ludzie są powściągliwi i nie okazują na zewnątrz swoich emocji.

  OdpowiedzUsuń
 13. Odpowiedzi
  1. Dzięki serdeczne i uśmiecham się specjalnie dla Ciebie:-)

   Usuń
 14. Fakt w Polsce ludzie mają nieco problem z uśmiechaniem się do innych. Przez kilka lat mieszkałam w Irlandii i tam każdy się uśmiecha do obcych, w Polsce jest to różnie odbierane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To przykre... brak uśmiechu spłyca życie. Uśmiecham się do Ciebie:-)

   Usuń
 15. Ostatnio przypomniało mi się jak to na zdjęciach z lat wczesnoszkolnych zaciskały usta żeby na zdjęciach nie pokazywać zębów. Mnie mama też przestrzegała, ale widać, że się nie przejęłam i w cale nie było tak źle ;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Śmiać się to nie zbrodnia, to największa przyjemność jest:-))

   Usuń
 16. Bardzo pozytywny post, ja należę do tych uśmiechniętych , choć na blogu tego nie widać ;-)

  OdpowiedzUsuń
 17. A ja się zawsze uśmiecham:) I ludzie lubią ze mną rozmawiać i przebywać w moim towarzystwie. Nie pisze tego aby się chwalić, tak mnie postrzegaja moi sąsiedzi. Natomiast wnuki (17i 14 lat) nazywaja mnie Babcia Smieszką. Kiedyś miałam gościa z USA, bardzo sie zachwycał naszym krajem. Zapytał mnie jednak ,dlaczego na ulicy ludzie nie uśmiechają się do siebie? Tak jestesmy ponurym narodem, narzekającym. Będąc pierwszy raz w UK (b.dawno) byłam zdziwwiona, że ludzie obcy pozdrawiają mnie z usmiechem. Panie w kasie rozmawiają z usmiechem o pogodzie, o niczym... Chciałabym aby było tak u nas:) Ty tez masz twarzyczkę osoby bardzo pozytywnej i pieknie się usmiechasz. Nie znam Cię ale jak dla mnie jesteś miłą sobą, tak Cie taksuje po usmiechu! Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście należę do tej grupy ludzi , którzy kochają się śmiać...nawet tzw, głupawki mnie nie omijają... ale co tam... nic sobie z tego absolutnie nie robię;-) Cieszę się jeśli koło mnie są ludzie weseli... cieszę się, że Ty jesteś i do tego uśmiechnięta:-))Serdeczności przesyłam:-))

   Usuń
 18. ..."Uśmiechnij się, życie jest piękne"... tak zawsze mawiała moja Mama, kiedy widziała że dopadło mnie przygnębienie, gdy miałam gorszy dzień, gdy nic mi się nie chciało - i uśmiechała się do mnie najpiękniej jak tylko Ona umiała. Dzięki temu moje smutki zaraz mijały - uśmiech jest lekarstwem na wszystko niezależnie od tego, co o tym pomyślimy - mimo woli wzbudza w nas piękne i pozytywne odczucia, jest reakcją mega pozytywną a Ty, Dorotko, jesteś tego najlepszym przykładem!!!
  Dziękuję za bardzo optymistyczne nastawienie i przesyłam moc szerokich uśmiechów, takich "od ucha do ucha" :-))))))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważałam, uważam i tego nie zmienię, że uśmiech jest dobry na wszystko i nie ma skutków ubocznych:-)) Pozdrawiam bardzo uśmiechnięta:-))Dziękuję serdecznie za dobre słowa:-))

   Usuń
 19. Uśmiechnęłam się już na widok twojego pierwszego zdjęcia. Uśmiech jest dobry na wszystko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To najcudowniejsze lekarstwo...czy uśmiech dziecka, czy bezzębnego staruszka jednakowo piękny:-)

   Usuń
 20. Ja lubię się uśmiechać i widzę, że można tym o wiele więcej uzyskać ... Chociażby wejście do pokoju w urzędzie przecież jak ja się uśmiechnę, to automatycznie pani urzędniczka też i o wiele przyjemniej załatwia się różne sprawy :).

  Śmieję się też głośno i wybuchowo szczególnie jak mnie coś lub ktoś z nienacka rozśmieszy :).

  Mam, to szczęście, że mój Pieronek na każdym kroku mnie rozśmiesza więc mi grozą tylko zmarszczki radosne hihi :).

  Super zdjęcia i jak najbardziej optymistyczne :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zmarszczki ze śmiechu są piękne i nic dodać, nic ująć na ten temat:-))

   Usuń
 21. Świetny wpis, Dorotko!
  U Ciebie nie może być inaczej, jak z radością, uśmiechem i optymizmem :-)
  Ja też się dużo śmieję :-)
  Mam tylko problem, gdy dopada mnie "głupawka", a sytuacja całkiem poważna ;-)
  Pozdrawiam z uśmiechem :-)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, i mnie dopada głupawka...a trzyma dłużej niż czkawka... ale ja lubię te chwile.:-) Dzięki serdeczne za dobre słowa i pozdrawiam gorąco:-)

   Usuń
 22. Jesteśmy jak lustro, jeśli się uśmiechamy to inni robią to samo. Mieszkam w UK i tutaj to jest takie normalne, ze obcy ludzie uśmiechają się do siebie;) Wyglądasz pięknie jak zawsze;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda... w twarzach innych osób możemy dostrzec siebie(chyba, że są bardzo zadufani w sobie) Serdeczności ogromne:-))

   Usuń
 23. Śmieję się, uśmiecham chyba od zawsze...często słyszę opinię, że mam pogodny wygląd..nawet podczas porodu bliźniaków byłam uśmiechnięta, na co lekarz stwierdził, że jeszcze trochę i przestanę się uśmiechać...świetny post! Pozdrawiam cieplutki i z uśmiechem:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...ten lekarz to jakiś nudziarz i pesymista;-) a bliźniaki...tylko się uśmiechać:-))Pozdrawiam bardzo gorąco:-))

   Usuń
 24. Ja zawsze się uśmiecham, tylko jak coś mnie boli lub ktoś choruje w rodzinie to uśmiech znika z mojej twarzy. A jak pojawiam się w sklepach czy coś załatwiam na mieście zawsze z uśmiechem. Podam dwa przykłady: Był piękny słoneczny dzień poszłam na lody i była w lodziarni Pani która obsługiwała klientów, podziękowałam jej i życzyłam miłego dnia a ona skromnie się uśmiechnęła i wyraz twarzy był zaskoczony, również życzyła mi miłego dnia i podziękowała. A druga sytuacja też piękny słoneczny dzień robiłam zakupy w markecie, nie chce pisać w jakim ... byłam miła, podziękowałam za wydaną resztę, uśmiechnęłam się i życzyłam wtedy miłego weekendu ponieważ był to piątek wieczór, a ta Pani uśmiechnęła się dziwnie i poirytowana, "miłego weekendu ? jutro pracuję". Chciałam być miła naprawdę nie był to sztuczny a szczery uśmiech z mojej strony a tej Pani widocznie to nie odpowiadało. Wielokrotne zwłaszcza w marketach nie raz słyszałam, takie wypowiedzi od kasjerek. A ja szanuję ich pracę, wiem, że jest ciężko całymi dnia siedzieć i czekać kiedy do domu i jeszcze praca na weekend. W ten sposób chcę się uśmiechnąć i podziękować i życzyć coś przyjemnego ... mimo to nie poddam się, zawsze będę miła i uśmiechnięta tak ktoś mnie obsługuje. Nauczyła mnie też tego emigracja w Holandii, gdzie kasjerki same uśmiechają się do klientów, życzą miłego dnia, że czasami sama nie zdążyłam tego im powiedzieć. I nie przeszkadza im, że na weekend idą do pracy. Mama taką cichą nadzieję, że na ulicach w Polsce w sklepach, w marketach, w urzędach będzie ten uśmiech na twarzy u każdego człowieka. Łatwiej się żyje ... pozdrawiam z uśmiechem na twarzy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko w naszych uśmiechach, nie zaprzestawajmy uśmiechania(mimo wszystko), zarażajmy nim, to wszystkim lepiej będzie... jestem tego pewna:-))

   Usuń
 25. Polakom przydałoby się więcej uśmiechu i mniej narzekania. Te nasze zwyczajowe powitanie: ,,Co słychać?",,Stara bieda" powinno być zastąpione przez ,,Cudownie" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To pytanie "Co słychać? ...jest śmieszne(zdawkowe), bo tak naprawdę rzadko kto oczekuje odpowiedzi.. ja odpowiadam; zależy gdzie ucho przyłożyć;-) Serdeczności:-))

   Usuń
 26. Staram się często uśmiechać, tym bardziej że lubię, ale nie zawsze można. Wiadomo jak jest.
  W każdym razie, do uśmiechniętych ludzi garną się inni ludzie. Uśmiech przyciąga . :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uśmiech to magnes i nic nie kosztuje:-)) Fajnie, że to rozumiesz:-))

   Usuń
 27. Ciekawy post i jak zwykle pieknie wygladasz. Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 28. Uśmiech to najpiękniejszy makijaż kobiety :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cała prawda... bez uśmiechu nie ma pięknej kobiety:-))

   Usuń
 29. tematyka tego posta idealnie pasuje do Twojej osoby :) Twój uśmiech nie tylko jest piękny, ale również zaraźliwy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...jeszcze powinnam napisać o wygłupianiu się, które mnie nie opuszcza... a mogłoby już z racji długości pobytu na tym świecie;-) Buziaczki:-))

   Usuń
 30. Taka moja uroda, że bez uśmiechu wyglądam smutno, więc staram się uśmiechać jak najczęściej. Gdy kilkanaście lat temu zaczęłam pracę w nowym miejscu (jak zwykle na pierwszej linii frontu, czyli w bezpośrednim kontakcie z ludźmi) od uśmiechania autentycznie bolały mnie policzki i momentami czułam się jak Joker, bo nawet gdy się nie uśmiechałam, czułam to napięcie mięśni i czasem zerkałam w lustro żeby sprawdzić, czy rzeczywiście nie zmieniłam się w Jokera, ale dobrze na tym wyszłam. Poza tym, gdy się pracuje na pierwszej linii frontu chcąc nie chcąc jest się automatycznie wizytówką firmy, a wiadomo że wolimy być obsługiwani przez osoby uśmiechnięte niż ponure. Uśmiecham się też rozmawiając przez telefon, bo uśmiech słychać - nauczyłam się tego w szkole turystycznej. Uśmiecham się, gdy mi dobrze, uśmiecham się, choć mi źle, ale to wcale nie oznacza, że cały czas chodzę głupkowato uśmiechnięta. Nauczyłam się też odpowiadać, że wszystko w porządku, gdy ktoś pyta co słychać - przy takim podejściu, nawet gdy świat wali się na głowę, a mój lubi to robić, jest człowiekowi o wiele lżej, a popłakać i poużalać się nad sobą mogę w samotności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, do popłakania najlepsza jest samotność...dodałabym dużą, grubą poduszkę... a śmiech to lekarstwo, pomoc w każdej chwili nieoceniona:-))

   Usuń
 31. To prawda jest wiele rodzajów uśmiechów, nie wszystkie są pozytywne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, tak...uśmiechem da się bardzo manipulować:-)

   Usuń
 32. Uśmiechem można zdziałać cuda :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Często się uśmiecham, co wzbudza czasem zdziwienie, a czasem złość - szczególnie w miejscach publicznych, bo przecież to coś dziwnego, gdy osoba jadąca obok w tramwaju uśmiecha się, gdy ktoś na nią spojrzy. ;) Raz jeden pan spytał mnie, dlaczego uśmiecham się w ten ponury dzień (padał wtedy deszcz). W odpowiedzi usłyszał, że deszcz jest kąpielą dla miasta. A ja lubię kąpiele. ;))) Z tym moim uśmiechem wiąże się sporo anegdotek opartych na przeżyciach. Ostatnie miało miejsce u fotografa, który miał zrobić mi urzędowe zdjęcie. - Niech się pani nie uśmiecha - usłyszałam. - Nie uśmiecham się. - Przecież widzę, że się pani śmieje, a to ma być zdjęcia z naturalnym wyrazem twarzy. - Ale to JEST mój naturalny wyraz twarzy proszę pana... ;))))
  Pozdrawiam Cię Kobieto+ serdecznie i z uśmiechem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajne przygody z uśmiechem opisałaś, a się uśmiechnęłam:-)) Serdeczności wielkie:-))

   Usuń
 34. Ja bardzo często się uśmiecham czasami łapie się na tym że idę ulicą z "bananem" na ustach :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To cudownie, że taka jesteś - lubię takie osoby:-))

   Usuń
 35. Super! Podoba mi się Twój entuzjazm i pozytywne nastawienie. :-) Świetne zdjęcia! Przy okazji zapraszam Cię do udziału w konkursie - dzisiaj ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń! :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki serdeczne za wszystkie dobre słowa i pozdrawiam gorąco:-))

   Usuń
 36. Bardzo fajny tekst:)widać ,że aż tryskasz radością życia pomimo wielu przeciwności:) niekiedy śmiech-uśmiech-radość sprawiają ,że ponure dni robią się kolorowsze, uśmiechnięty człowiek jest inaczej odbierany prze otoczenie i przyciąga do siebie pozytywnych ludzi:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uśmiech to magnes o wielu możliwościach... szkoda, że w naszym kraju jest tak niedoceniany(może przesadzam trochę?) Buziaczki:-))

   Usuń
 37. Trafne spostrzeżenia.
  Uśmiech nas ozdabia. Najbardziej lubię dziecięcy, niepohamowany śmiech, prawdziwy.
  Ale dorosłym wiecznie uśmiechniętym nie ufam, nie lubię też przymilnych uśmieszków, wiem że są fałszywe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przymilasy to zazwyczaj fałszywi przyjaciele... lepiej ich unikać... z jednej strony się uśmiechają, a z drugiej knują i intrygują - niestety. Buziaki:-))

   Usuń
 38. Bardzo przemawiający post :D
  teraz będę uśmiechać się częściej :D
  wojciechowska-olaa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 39. Podoba mi się, jak przy okazji ważnych tekstów bawisz się ubraniem i potrafisz znaleźć prawdziwe perełki za przyzwoitą cenę - też tak lubię :-) A uśmiech jest dla mnie bardzo ważny. Wystarczy, że zacznę się uśmiechać, nawet wbrew przeciwnościom, a już czuję się lżej, bo przecież nie można jednocześnie uśmiechać się i martwić. Jeśli uśmiech wychodzi na twarz, zmartwienia ulatniają się gdzieś. Kolejna prawidłowość jest taka, że uśmiechem zarażamy, podobnie jak ziewaniem ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o prawidłowość faktycznie -zarażanie śmiechem i ziewaniem...ale śmiech dodaje energii, a ziewanie usypia...wolę mieć energię w sobie... do spania mi się nie śpieszy;-) Dzięki za miłe słowa i pozdrawiam serdecznie:-))

   Usuń
 40. Uśmiech tak jak i oczy zdradzają wszystko i są zwierciadłem duszy :)Uwielbiam się uśmiechać i robię to podczas każdej możliwej okazji! <3

  OdpowiedzUsuń
 41. Ja uwielbiam się uśmiechać:)
  cudowna jesteś<3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie osoby, których oczy i usta się śmieją, to są dla mnie wymarzone...i Ty taka jesteś:-)) Dzięki:-))

   Usuń
 42. Odpowiedzi
  1. Dzięki i przesyłam dodatkowe uśmiechy, takie specjalne...ale niewymuszone:-))

   Usuń
 43. "Dzień bez uśmiechu jest dniem straconym" :) Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście...stracony dzień, krótsze życie. Zgadzam się:-))Buziaki:-))

   Usuń
 44. jak radośnie, jak wiosennie :) pozdrawiam ciepło!:)

  OdpowiedzUsuń
 45. Pięknie napisałaś !!! Toż to prawdziwa epopeja o uśmiechu !!! Nie wiedziałam, że można aż tyle powiedzieć na ten temat. Przeczytałam wszystko, co nie zawsze mi się zdarza, ale napisałaś w tak interesujący sposób, że nie mogłam sobie odmówić tej przyjemności.
  Wyglądasz pięknie !!! Kto by powiedział, że ubrałaś się za takie niewielkie pieniądze ? Też lubię wynajdywać takie atrakcyjne ciuszki. Pozdrawiam bardzo cieplutko i z uśmiechem - oczywiście !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O uśmiechu mogłabym jeszcze więcej napisać, ale to nie miał być w zamierzeniu post nasenny;-)) Co do ciuchów, to mam po prostu farta trafiać na zupełnie nowe rzeczy(z metkami) w SH. I Tobie takiego życzę z uśmiechem największym:-))

   Usuń
 46. Fajny temat. Można rozprawiać godzinami :) Sama z natury jestem pogodna, pozytywna i usmiechnięta. Oczywiście w życiu, jak to w życiu... ale uśmiech skraca dystans, ułatwia wiele spraw i rzeczywiście przyciąga ludzi jeśli jest szczery i z serca płynący. Dodam jeszcze, że pogodni ludzie ładniej się starzeją :)

  OdpowiedzUsuń
 47. U mnie uśmiech gości często:)

  Pozdrawiam!:-)))

  xxBasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i dobrze...tak trzymaj i tego nie zmieniaj:-))Buziaczki:-))

   Usuń
 48. Stylizacja jak zawsze, piękna. Podobno ja mam szczery uśmiech. :) .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz, masz - to cudowna cecha:-)) Ściskam gorąco:-))

   Usuń
 49. Uśmiech ma niesamowitą moc,to niezaprzeczalny fakt!
  Mnie martwi jedno.Aby uśmiechać się do siebie,trzeba jeszcze patrzeć na tą drugą osobę,a nie w ekran telefonu.Np.w poczekalni u lekarza już nikt z nikim nie rozmawia,ba nawet nie patrzy na drugiego,czasem tylko "łypnie" okiem.Takie to moje spostrzeżenie.Ale tak czy inaczej,z uśmiechem na twarzy-lżej!:)))))))
  Stylizacja dzisiejsza,w połączeniu z Twoim uśmiechem,przyciągnie spojrzenie każdego!:)
  Pozdrawiam Cię Dorotko:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...z drugiej strony...w poczekalni u lekarza,to najczęściej słyszy się o chorobach, a to jakoś nie skłania do uśmiechu. Za to w innych miejscach, bardzo proszę uśmiechać się do woli.A'propos - gapienie się w ekrany telefonów to już ogólnospołeczna mania - niestety. Dziękuję za serdeczne słowa i pozdrawiam radośnie:-))

   Usuń
 50. "Uśmiech nic nie waży, a często ciężko go nosić na twarzy" przypomniał mi się taki cytat czytając twój wpis.
  Mi zdarza się nawet w miejscach publicznych cieszyć się pod nosem jak coś zabawnego mi się przypomni :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma to jak uśmiechać się do kogoś miłego;-) Tak trzymaj,to fajne jest, bo idzie szczerze z wnętrza Twojego:-))

   Usuń
 51. I ja się uśmiecham do Ciebie. Niestety, o szczery uśmiech na ludzkich twarzach jest coraz trudniej. Widać takie czasy już nastały. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasy, czasami, ale my powinniśmy być sobą i robić co nam w duszy gra.., nie zważając na nic - śmiać się:-))Serdeczności:-)

   Usuń
 52. Uśmiech na co dzień jest bardzo ważny☺

  OdpowiedzUsuń
 53. oj ja uśmiech mam praktycznie codziennie, dzięki moim przedszkolakom :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, przy dzieciach trudno zachować powagę i naburmuszonym być:-))

   Usuń
 54. Uśmiech to na pewno lekarstwo na prozę dnia powszedniego.Ja należę do ludzi,mających mnóstwo problemów,dlatego uśmiecham się rzadko,ale bardzo lubię przebywać wśród osób radosnych. Piękne stylizacje:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Problemy...okropność. Nie da się niektórych przepłoszyć uśmiechem? Warto spróbować! Ściskam gorąco i życzę wszystkiego najradośniejszego:-))

   Usuń
 55. Ciągle się tego uczę - żeby więcej się uśmiechać i taki wpis motywuje mnie do dalszej pracy nad sobą ;) bardzo podoba mi się zestawienie "nie powinno się" oraz "należy pamiętać, że" - praktyczne i jasne wskazówki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochaj się bardziej, a śmiech sam z Ciebie wybłyśnie... ciesz małymi rzeczami codziennie, a zobaczysz ile masz powodów do uśmiechania:-) Wprost nie nadążysz:-))

   Usuń
 56. Kiedyś prawie wygrałam konkurs w pracy, pracą plastyczną na temat uśmiechu w pracy - motywem przewodnim było to, że uśmiech jest zaraźliwy i może poprawić humor innym. ;-) Na ludzi na ulicy, którzy się uśmiechają patrzy się krzywo - ludzie na około się zastanawiają, po co ten ktoś się uśmiecha? Sama widziałam, jak się na mnie dziwnie patrzyli, gdy szłam ulicą uśmiechnięta. Zupełnie nie rozumiem, co w tym takiego dziwnego jest.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdybym ja Cię spotkała to bym się nie dziwiła tylko odwzajemniła uśmiech i ucieszyła, że spotkałam taką miłą osobę:-)) Pozdrawiam serdecznie:-))

   Usuń
 57. Jak tu dzisiaj u Ciebie optymistycznie... Aż czuje się uśmiech, który do nas posyłasz. Uśmiech jest najpiękniejszą ozdobą twarzy człowieka, jest uniwersalny, w każdym języku ma to samo znaczenie.
  Piękny post

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ... to fajnie - nie mówić nić, tylko iskierkami w oczach i uśmiechem się porozumiewać... to bardzo zbliża ludzi:-)) Pozdrawiam radośnie:-))

   Usuń
 58. Piękny post! Uśmiech/śmich jest bardzo ważny i nie wyobrażam sobie bez niego życia. Pozdrawiam serdecznie, Renata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja swojego też nie wyobrażam sobie bez uśmiechu...chybabym nie umiała bez niego żyć. Co ja gadam? Na pewno bym nie umiała!!! Pozdrawiam Cię pięknie:-)

   Usuń
 59. Uwielbiam pani posty, ten szczegolnie do mnie przemawia! Powinna Pani pisac ksiazki :) Swietna stylizacja, jak zawsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja wdzięczna jestem ogromnie za przemiłe słowa i uśmiecham się teraz do Ciebie bardzo specjalnie - od ucha do ucha(i jeszcze dalej;-))

   Usuń
 60. Stara Kobieto uwielbiam czytać Twoje wpisy i patrzeć na Ciebie. Ściskam i uśmiecham sie na samą myśl o Tobie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja jestem ogromnie wdzięczna Ci za te słowa i szczęśliwa, że podoba Ci się jak piszę...hmmmm...właśnie pociągnęłam nosem wzruszona:-) Ściskam serdecznie:-))

   Usuń
 61. Kiedyś byłam mamrotem i ponurakiem, zresztą byłam i nadal jestem naturą depresyjną, bardzo muszę uważać na te moje demony, ale z czasem stałam się bardziej pogodna, dużo częściej się uśmiecham, nawet na blogu, zresztą to podnosi mi kąciki ust, które po latach smutków opadały już do ziemi :)) Buziaki :)

  OdpowiedzUsuń
 62. Powinnaś otrzymać doktorat za przemyślenia dotyczące uśmiechu, śmiechu...
  I znów podpisuję się pod każdym zdaniem. :)
  Lubię się uśmiechać, śmiać się, chociaż ostatnio ciężko mi to wychodzi...
  Ty uśmiechasz się cudnie i wyczarowałaś kolejny super zestaw.
  Pozdrawiam Cię mocno mądra Piękna Kobieto.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Stara Kobieta... i ja , Blogger