18:36:00

JEDNO ZDANIE... ISTOTNE (addenda do zdań pięciu)

POCZYTAJ... 

Poczytaj lepiej Danusia*, bo coś głupio dzisiaj wyglądasz ;-)

Tak zwracał się do mnie Tato, gdy byłam jeszcze dość mała i w sprawy dorosłych zbytnio się wtrącałam. Albo wtedy tak do mnie mówił, gdy czymś zajęty był, a ja zawracałam mu głowę. Albo wtedy, gdy zmobilizować chciał mnie do intelektualnego zajęcia, a nie do zajmowania się bzdetami. W różnych sytuacjach to zdanie dźwięczało mi w uszach. Najzabawniejsze było to, że ja od maleńkości uwielbiałam czytać i nie było z tym żadnego problemu. Sytuacje były nieraz komiczne, gdy pytałam o coś, prosiłam o wyjaśnienie, a Tato : poczytaj lepiej, bo coś głupio wyglądasz. A ja właśnie w trakcie czytania byłam i treść przeczytana do zadania pytania mnie skłoniła ;-)

Gdy opowiadałam mojemu mężowi, o różnych anegdotach z mojego dziecięcego życia, w tym o tej, o czytaniu dla polepszenia wyglądu ;-))... to on do końca swoich dni, przejął rolę Taty mojego. Gdy byłam nadąsana o coś na niego, czy niezadowolona, czy myślami gdzieś błądząca... to, żeby mnie wybić z takiego stanu, mąż powtarzał: "Poczytaj lepiej Danusia, bo coś głupio dzisiaj wyglądasz".

Tym cytatem czasem mnie rozśmieszał, czasem bardziej "podkurzał", w każdym razie sprowadzał na ziemię. Na naszych dzieciach ten cytat też był wykorzystywany. Z czasem nawet z dodatkowymi naszymi własnymi przypisami. W zależności do kogo skierowanymi i w jakich okolicznościach.

STĄD SIĘ WZIĘŁY INNE POWIEDZENIA

1. Nudzisz się?  Poczytaj, to przestaniesz. 

2. Jeśli nie jesteś grzeczny, to bądź chociaż oczytany.

3. Na razie jesteś młoda i piękna. To przeminie, więc teraz czytaj. Chociaż oczytanie Ci pozostanie ;-), a nie samotne "i".

4. Teraz czytanie Cię nudzi, potem Ty będziesz innych ludzi nudził.

5. Jesteś młoda, chcesz się bawić... zabaw się z książką, to zabawa najpewniejsza.

6. Ciągle, ciągle masz problemy... poczytaj... zobaczysz, że nie jesteś w problemach jedyny.

I było ich wiele, tych mniej i bardziej suchych powiedzeń... ważne, że trafiających odpowiednio do uszu i budzących zastanowienie. Czasem trochę ironii, niekiedy trochę złośliwości. A cel był jeden: otworzyć dzieci, na czytanie książek. Bo rodzic nie jest w stanie wszystkiego o życiu dzieciom powiedzieć. Pokazać też nie zawsze wszystko może. Ale wskazać drogę, podsunąć książki, uczulić na to, jak ich czytanie wiele może zmienić w życiu. Rola książki... ta poznawcza, ta rozrywkowa... tyle przeżyć, wzruszeń różnego rodzaju jakie może dostarczyć... jest nieoceniona.

JEDNO ZDANIE...

Zdanie wypowiedziane do małej dziewczynki w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku: "poczytaj lepiej Danusia, bo coś głupio dzisiaj wyglądasz" - to zdanie, trochę anegdotycznie brzmiące - miało wpływ na postrzeganie świata co najmniej kilku osób. Przyniosło wiele dobra.

ZE SWOJEJ STRONY

Ze swojej strony dodałam jeszcze,  w wychowywaniu najmłodszej córki, taki "horror" - gdy mała Alicja pytała mnie o coś, prosiła o wytłumaczenie, albo takie zwykłe pytanie: mamuś, stolicą jakiego kraju jest Addis Abeba? Odpowiadałam: wiem, ale sama musisz znaleźć odpowiedź. Poszukaj w encyklopedii.

- Ooo... nie wiesz mamuś, dlatego każesz mi szukać w encyklopedii - ze złośliwą satysfakcją stwierdzała mała Ala.

- To akurat wiem, ale chcę żebyś sama do tego doszła - lepiej zapamiętasz - odpowiadałam.

- Nie wie, mama nie wie  - cieszyła się Ala i nóżką tupała.

- Umówmy się tak. Napiszę na kartce jakiego kraju stolicą jest Addis Abeba, a Ty wejdziesz na stołek, zdejmiesz z półki encyklopedię i tak długo będziesz szukać aż znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Zgoda?

Mała z oporami się zgodziła. Wdrapała mozolnie na stołek, z trudem wielką książkę z półki zdjęła i szukała aż znalazła, że Etiopii to stolica. A przy okazji parę innych informacji zdobyła.

Kartkę jej pokazałam. Jej treść zgodna była z tym, co w encyklopedii lecz o wiele skromniejsza - jednowyrazowa ;-)

Wytłumaczyłam córce, że wiedza w ten sposób zdobyta... z wysiłkiem i z książki... na dłużej zostaje w głowie. W ten sposób Ala już się mnie o nic nie pytała, tylko po wiedzę do książek sama sięgała.

No i dobrze, bo skąd ja bym wszystko wiedzieć miała :-)))))

Tak na marginesie: wspomniana encyklopedia z roku na rok na coraz wyższej półce leżała. Taka moja złośliwość mała ;-)

DZISIAJ

Kiedy, Alicja miała niespełna 11 lat samodzielnie założyła bloga książkowego i zaczęła recenzować książki. Ma ich w swoim domu... nie do wiary... kilkanaście tysięcy... są wszędzie. Gdyby tylko doba mogła mieć więcej niż 24 godziny, mogłaby Ala mieć żyć kilka tysięcy ;-)) W każdym razie dziś zapytana Alicja, o kraj Addis Abeby... żartobliwie odpowiada... wiem, wiem, czwarta półka od dołu i drewniany stołek, granatowa książka ;-))

A i TAK

A i tak nieraz jeszcze jej powiem: poczytaj lepiej Aluś, bo coś głupio dzisiaj wyglądasz :-)))))

*Danusia - imieniem Danusia nazywali mnie rodzice chociaż Dorotką byłam, bo zreflektowali się zbyt późno, że Danusię by woleli. Kiedy do szkoły pójść miałam, Tato wziął mnie na kolana i to wytłumaczył (ale  o tym już pisałam ;-)).

ŻEBY NIE BYŁO

Wiem, że dzisiaj przede wszystkim internety, wikipedia i te sprawy (sama korzystam). Wszystko jest dla ludzi. Ja jednak od książki, od książki bym zaczęła. Dla mnie to jest z jednej strony bardziej wiarygodne źródło informacji, z drugiej większa przyjemność.  Od szeleszczącej kartkami, z obrazkami, z rysunkami pięknymi lub bardzo skromnymi okładkami... życie małego człowieka powinno się zaczynać :-)12 komentarzy:

 1. A wiesz że ja odkryłam na nowo książki jakieś 4 lata temu. Miałam dużą przerwę kiedy przerzuciłam się na babskie gazety ( typu Z życie wzięte). Zresztą do dziś niektórych szkolnych lektur nie przeczytałam. Aż dziw bierze jak przebrnęłam przez LO i studia :-)
  Teraz nie wyobrażam sobie życie bez książek. Ale nie powiem po wiedzę fachową sięgam do wujka google. Ale encyklopedia do dziś stoi na półce :-)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię czytać książki i moje dzieci na szczęście też:))Powiedzenie Twojego taty bardzo mi się podoba:))))Wyglądasz pięknie i bardzo elegancko:)))Pozdrawiam serdecznie i miłego tygodnia życzę:)))))))

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzisiaj zachęcanie dzieci do czytania to trudna sztuka, tyle jest konkurencyjnych mediów i rozrywek, a i dzieci z nadpobudliwością sporo.
  Rozbudzanie w dzieciach ciekawości i poszerzanie zainteresowań może być pomocne, choć to chyba znak czasów, że wolą szukać szybko i by było krótko...

  OdpowiedzUsuń
 4. Nawet to drugie imię mam to samo :D Bardzo mądre powiedzenia, muszę je zapamiętać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. W dzisiejszych czasach młodzi ludzie mniej czytają, a więcej czasu spędzają na smartfonach. Bardzo mądre powiedzenie było Twojego taty.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 6. Kocham czytać książki i nie wyobrażam sobie dnia bez przeczytania chociaż kilku kartek. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkiego najlepszego z okazji dzisiejszego Dnia Bloggera :).

   Usuń
 7. Bez książek nie wyobrażam sobie życia. Chociaż teraz podczas generalnego remontu musiałam się nieźle nagimnastykować, żeby je wszystkie zabezpieczyć i ogarnąć:)
  Serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytam codziennie na ile mi czas pozwala. Najbardziej lubię zaszyć się w kącie jesienią i zimą , gdy za oknem zimno. Fajne powiedzenie . Spróbuję je wdrożyć dla wnuczki , ale jest malutka jeszcze . Najlepiej jej wychodzi wyrywanie kartek i zgniatanie hi hi ... Ślicznie wyglądasz , masz super butki. Pozdrawiam serdecznie 🌞🌞💗💗💗💗🍉🍉🍉🍉🍉🍉🍉🍉🍉🍉

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja tam czytam od dzieciństwa, teraz niestety mniej z braku czasu. Ale nie wyobrażam sobie, żeby nie było książek w domu i żebym kolejny raz nie sięgała po ulubionych autorów. Żyję bez oglądania telewizora- da się, ale bez książek z pewnością nie!

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Stara Kobieta... i ja , Blogger