08:27:00

TĘSKNOTA, Z CYKLU "ALAFABETY STAREJ KOBIETY"


PRZYCHODZI TAKI MOMENT

Gdy już nie chcesz w nic dalej brnąć, czujesz się słaba, niezrozumiana, do niczego po prostu. Myślisz, że wszystko co robisz po prostu bez sensu jest, chcesz usunąć się w cień, ale z drugiej strony jest jeszcze w Tobie ogień i nie chcesz odpuścić tak łatwo... Tyle wspomnień, tyle myśli w głowie masz... nie możesz odstąpić od ludzi, rzeczy, które Ci tyle szczęścia do tej pory dawały. A jednak czujesz, że mimo iż otacza Cię tyle osób, to samotna jesteś i? I tęsknisz. 

TĘSKNOTA  

to w pewnym sensie kara za to, że miało się szczęśliwe życie i nagle wszystko się posypało i inaczej poukładało. Rozbierzmy ją na czynniki pierwsze, żeby zrozumieć czy warto tęsknić, jak się pozbyć tego uczucia gdy dręczy i nie pozwala normalnie żyć, bo i tak może być.

A - ACH Tęsknota jakie to trudne i dojmujące, bolesne uczucie... ból rozłąki czy strat, potrafi przesłonić cały świat i odwrócić uwagę od tego co w danej chwili, która ważniejsza niż przeszłość jest... od tego co blisko jest. A my przez zakręcenie swym cierpieniem tęsknym możemy spowodować, że przez nas innym pęknie serce

B - BRAK ODDECHU - to tęsknota. Nagłe podniesienie z poduszki w nocy, bo we śnie przyszła tęsknota i tak realnie wygląda.

C- CZAS - mimo upływającego czasu nic się nie zmienia, mimo pamięci, która już nie ta i umyka wiele spraw, wspomnień. Tęsknota jest żywa, tyle, że nauczyłam się z nią żyć. Nawet wmawiam sobie, że jej nie ma, że wymyślam sobie. Ale to nieprawdziwe zdanie jest. Czas nie leczy ran, tylko oswaja z sytuacją. Taka prawda jest.

D - DNI - dzielą się na te, w których kochamy i jesteśmy szczęśliwi, i na te w których rozpaczamy, tęsknimy za nimi, choć to już przeszłość. Innego podziału nie ma.

E - EGOISTA największy nawet, uwięziony w swojej małej duszy, też potrafi tęsknić. Tęskni wyłącznie za dobrem dla siebie ;-) 

F - FAŁSZYWE POWIEDZENIE. Czas leczy rany. Nie leczy. Zamienia smutek w tęsknotę.

G - GRA - życie to gra, w której możesz zagrać kogo chcesz i gdzie chcesz... wszystkich emocji masz prawo używać... złości, radości, smutku, zaskoczenia, obrzydzenia, strachu. Co wybierzesz, tak będziesz żyć. Haczyk jest taki, że ta gra toczy się tylko raz, dlatego staraj się, nie tęsknić w swoim życiu by nie dodawać sobie dodatkowych emocji, przez które będziesz cierpieć. A powtórki nie ma.

H - HANIA - HANIA MA 60 PONAD LAT i nie przestaje tęsknić, żyje przeszłością. Nie rozumie, że przyszło nowe życie i zmiana w jej życiu zaszła tak daleko, że jest sama i nie potrafi się z nią pogodzić, ze swoją samotnością. Tęskni za czasem, który już nie wróci. Zamiast czerpać jak najwięcej dobrego ze swoich doświadczeń ale żyć tak jakby to był ostatni jej życia dzień i nic nie zostawiać na jutro, to Hania płacze i chce wróci do czasów, których już nie ma. Boi się śmierci tak bardzo, że zapomina żyć i tak ten czas przelatuje jej przez ręce. Haniu jeszcze wiele możesz. Daj sobie szansę... drugi raz już jej możesz nie dostać i będziesz później żałowała.

I - "Tęsknota za INNYM ŚWIATEM" Otessy Moshfegh.. to książka, która prawi o tęsknocie... zbiór opowiadań, w których jest coś i zabawnego i niepokojącego, niebezpiecznego. Tyle, że opowieść o izolacji i samotności człowieka, który tęskni za doskonałością... nie zachwyciła mnie. Chociaż pesymizm zawarty w niej jest ożywczy... to to nie ten moment w moim życiu, na czytanie o takiej tęsknocie.

J - JEDNA OSOBA  - Tylko jednej osoby Ci brakuje, wokół pełno innych jest, a Ty czujesz się jakby nikogo nie było. Ta tęsknota straszna jest. Uważaj, żeby nie zabrała Ci uśmiechu, który potrzebny jest innym Twoim bliskim.

K - KIEDYŚ - telefonowałam do Ciebie i nawijałam bez przerwy aż telefon się wyładowywał. Teraz mogę mówić w przestrzeń głuchą i dalej nawijać bez przerwy. Tylko, że Ty śmiechem ani słowem nie przerywasz tego mojego monologu. Tęsknię za tym!

L - LUDZIE, którzy dawali nam najcudowniejsze wspomnienia, ich nie ma już i to za nimi ta tęsknota tak bardzo trwa przy nas. I nie ma odtrutki, ani nic tak bardzo słodkiego dla złamania uczucia tego.

Ł - ŁZY NA POLICZKACH  i nieprzespane noce, to przy tęsknocie norma jest. Łatwiej nam pamiętać niż zapomnieć. 

M - MÓJ ŚWIAT - jest pełen emocji. Bo jestem człowiekiem. A każdy człowiek to zlepek różnych emocji, które w dużej mierze wynikają z czasu, miejsca i ludzi, z którymi się stykamy. Tęsknota - niestety - ostatnio bardzo w moim życiu góruje, choć wiem doskonale, że lepiej by dla mnie było, by jej nie było. Łatwiej by mi się żyło. Pracuję nad tym by nie myśleć za wiele i zająć się sprawami, które od tęsknoty mnie odgradzają. To trudne! Ale nie niemożliwe.

N - NIEPOKÓJ - do tego rozdrażnienie, poczucie smutku, osłabienie koncentracji, to zmiany psychofizyczne jak najbardziej naturalne przy odczuwaniu tęsknoty.

O - OCZY - gdy zamykam oczy, widzę Ciebie i wszystko co razem robiliśmy i nawet jak się kłóciliśmy. Wtedy ogarnia mnie tęsknota również za miejscami gdzie byliśmy.

P - PRZYJAŹŃ I MIŁOŚĆ - tylko tęsknota może udowodnić. Nic innego. To najlepszy pomiar tych uczuć.

R - RADOSNY CZŁOWIEK, to taki, który cieszy się z tego co ma i nie tęskni za tym co nie jest w zasięgu jego ręki. Potrafi nasycić swoimi barwami tę otaczającą rzeczywistość, a jeśli spojrzy w tył z utęsknieniem, to sobie wytłumaczy, że tak po prostu płynie życie... do przodu i nie ma co rozpaczać z tego powodu.

S - SAMOTNOŚĆ - to najczulszy instrument do odegrania tęsknoty, którą tulisz w sobie. Wydaje Ci się jeszcze większa niż jest rzeczywiście i jeszcze bardziej kwili, i płacze. Smutne to, że niektórzy ludzie mogą być już tylko w naszych sercach, a przy nas jest samotność.

T - TORTURA - największa tortura, to tęsknić za kimś ukochanym i nie ma na to, żadnego leku neutralizującego na tę dokuczliwą przypadłość.

U - UCZUCIE DZIWNE ta tęsknota. Z jednej strony umierasz z tęsknoty za ukochaną osobą, nie możesz bez niej funkcjonować. A z drugiej, dopiero wtedy rozumiesz jak bardzo ją kochasz. Cierpisz i radujesz się jednocześnie :-)

W - WOLNOŚĆ - najważniejsza dla człowieka. Pod warunkiem, że nie spętana taką silną emocją jak jest tęsknota. Wolność człowieka nigdy nie jest pisana przez przypadek, ale przez wybór, wybór człowieka. I taki człowiek, co wolnym chce być, musi zapomnieć o tęsknocie by nie zabierała mu czasu na wolne życie.

Z - ZARADZIĆ TĘSKNOCIE, oswoić się z nią, to  dopiero wyzwanie. To nieprzyjemne uczucie ale integralne z częścią naszych doświadczeń. Tęsknota mówi o naszych potrzebach... zastanówmy się nad tym i może takie przemyślenie nam pomoże.

Ż - ŻAL - musimy się nauczyć, że to co najbardziej kochamy, Tych, z którymi jesteśmy związani... stracimy kiedyś i tęsknić będziemy i wszystko będzie inaczej.

TĘSKNOTA MOŻE DOPROWADZIĆ DO DEPRESJI

A w czasie depresji zmienia się nasz mózg... on się zmniejsza. Największym zmianom ulega hipokamp, a zwiększa się ciało migdałowe. To jest spustoszenie.

Hipokamp jest częścią układu limbicznego, z którym związane są funkcje czucia i reagowania. 

Ciało migdałowate kieruje tym czy się boisz, za pamięć emocjonalną. Znajduje się w wewnętrznej części płatu skroniowego.

Nie chcesz by lęk Cię paraliżował, by dotykały Cię bóle mięśniowo-szkieletowe, zaburzenia hormonalne, snu i łaknienia, to walcz o zmniejszenie reaktywności swojego ciała migdałowego. Czyli walcz ze stresem, "olej" sprawy, na które nie masz wpływu i nie tęsknij za bardzo. Nie czekaj na coś, co się już nie wróci, albo na coś czego realnie nie może być.

Tęsknota może zabić, nie tylko Ciebie. Posłuchaj mnie, ja to wiem.11 komentarzy:

 1. Smutne i prawdziwe, natomiast co zdjęcia są piękne i tyle w nich radości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Dorotko za miłe słowa... to był fajny dzień i jego atmosfera uwidoczniła się na zdjęciach. Przynajmniej mam taką nadzieję:-))

   Usuń
 2. Czasem mnie dopada taka niemoc,niestety ostatnio częściej...Wyglądasz ślicznie:)))pięknie Ci w takim żywym kolorze:)))Pozdrawiam serdecznie:)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Moje serce przepełnione jest tęsknotą. Staram się oswoić to uczucie, zepchnąć na dalszy plan, przysłonić radością. Czasami jednak pcha się na wierzch wywołując wzruszenie i łzy. Tęskniąc potrafię się jednak uśmiechać.
  Wspaniały post.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic dodać, nic ująć... tak właśnie jest. Ściskam Cię serdecznie i przesyłam moc dobrej energii:-)))))))

   Usuń
 4. Rozumiem Cię Reniu, nawet nie wiesz jak bardzo. Jeszcze niedawno czas jakby delikatniejszy był w obchodzeniu się z nami, teraz wszystko jakby chciało stanąć na głowie, a ta głowa pijana jest. Tak uwielbiam wszelkie odmiany czerwieni, wiśni, różu. Kocham barwy wszelakie:-) Buziaki przesyłam:-))

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiedziałam, że się nie zawiodę - uwielbiam Twoje alfabety, Dorotko.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję Ci wdzięcznie i ściskam z całej siły, serdecznie:-))

  OdpowiedzUsuń
 7. Od czasu do czasu dopada mnie tęsknota za minionym czasem, ale nie za tym co było, ale za tym czego nie zrobiłam. Żyłam zbyt szybko, pewne rzeczy odkładałam na później, innych nie zrobiłam, bo nie wypada...głupota. Teraz żałuję i chciałabym cofnąć czas, ale to się nie wróci. Pozdrawiam Iwona P.

  OdpowiedzUsuń
 8. Babcia mi prawiła, że jak będę stara, to bardziej będę żałować rzeczy, których nie zrobiłam, niż tych, które poczyniłam. I rację miała:-) Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie Iwonko... pewnych rzeczy nie da się teraz zrobić, ale inne, nad którymi się teraz zastanawiamy(?) Nie zastanawiajmy się, tylko działajmy. A odkładać na później można zjedzenie pączka, bo choć generalnie smaczny, to niezdrowy;-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Tęsknota zawsze ze mną była. Za kimś, za czymś, za lepszym nastrojem, za byciem odważną...Mam wrażenie że nigdy mnie nie opuści :-(. Pięknie jak zawsze wyglądasz:-).

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Stara Kobieta... i ja , Blogger