19:12:00

Recepta dobroci na 2018 rok.


Nie możemy zacząć od nowa, ale możemy od teraz przyjąć, że dobro będzie w nas (z nas)  - wprost buchać.
Dobro potrzebne nam, by  dobrze wykorzystać dany nam czas. I nawet jeśli utknęliśmy gdzieś na chwilę, to wytrzymajmy... świat jest otwarty, nigdzie się nie wybiera. A nam będzie dobrze, gdy innym z nami będzie dobrze, więc...
 • A -  nie bądź taka pazerna i podziel się chętnie tym co masz. To się na pewno do Ciebie wróci, a jeśli nawet nie, to przecież miło jest być szczodrym  i bezinteresownym człowiekiem.
 • Bądź zawsze gotowa na akt wsparcia kogoś w potrzebie, niekoniecznie finansowej... może potrzeba rozmowy.
 • Człowiekiem, do którego zawsze można się zwrócić z problemami – możesz być właśnie Ty... tylko nie zawódź i rób to chętnie.
 • Ciesz się z rzeczy drobnych i tanich, i takich co nic nie kosztują. Życie, miłość, szczęście – są za darmo lub nie ma ich wcale. Do nich przekonuj innych.
 • Dobry dowcip może rozładować napiętą sytuację w pracy – spróbuj pożartować też z poważnych rzeczy... może z siebie 😉... by nabrać dobrego dystansu do wszystkiego. Taki dystans jest wszystkim potrzebny.
 • Eh, nie drąż nieprzyjemnych tematów dla Twojego rozmówcy. Też nie chciałabyś by ktoś wprowadzał Cię w zakłopotanie. 
 • Fakty są takie: nie ma uniwersalnych prawd, same musimy je przeanalizować by utrzymać się w pionie. 
 • Gościnna bądź i zawsze znajdź chwilę by zaprosić kogoś na kawę – w piętnaście minut nie pożółkną Twoje ważne dokumenty, a przyjaciela łatwo stracić.
 • Hipokryta to ten, który ma belkę w swoim oku, a przeszkadza mu pyłek w oku sąsiada. Jeśli reguły życia, które tworzysz - sama dokładnie unikasz, to tworzysz jeszcze większy chaos. Zaoszczędź go innym i zacznij od siebie.
 • Iluzja – nie żyj w niej. Postrzegaj rzeczy takimi jakimi są, bo inaczej wpadniesz w duchową ślepotę.
 • Jeśli masz zaufanego przyjaciela to znajdź słowa określające Twoją rzeczywistości i powierz mu je. Poczujesz się bezpiecznie. Twój przyjaciel będzie Ci wdzięczny. 
 • Krytykuj tylko konstruktywnie by pokrzepiać ludzi, a nie załamywać.
 • Ludzie po rozmowie z Tobą powinni być choć trochę szczęśliwsi. Nie dopuść do sytuacji odwrotnej. 
 • Masz prawo mieć wątpliwości, tylko nie wpadaj od razu w panikę... weź oddech i przemyśl sprawę... nadzieja jest zawsze.
 • Nie wywyższaj się, nawet jeśli wiesz lepiej – daj innym szansę do pokazania siebie i przyjmij to mile.
 • Nazywaj rzeczy po imieniu i nie bój się konsekwencji takiej prawdy.
 • Odnów stary kontakt... może druga strona już dawno chciała się pogodzić tylko brakowało jej odwagi... może Ty znajdziesz ją w sobie(?)
 • Prowadź innych i inspiruj swoimi dobrymi uczynkami. Pokaż ile radości można wynieść z wyjścia ze swojej strefy bezpieczeństwa i uczynienia czegoś wspaniałego dla innych. 
 • Rozwesel drugiego człowieka... może ma depresję, problemy, potrzebuje uwagi. Bez względu jak się zachowa, to właśnie Ty może będziesz mógł mu pomóc (nawet jeśli jest dla Ciebie odpychający)
 • Staruszek dotknięty demencją po raz kolejny opowiada Ci tę samą historię. Wysłuchaj jej chętnie... nawet nie wiesz jaką sprawisz mu frajdę.
 • Spróbuj nie zmieniać innych według swoich zasad, pozwól im sobą być jeśli to nie szkodzi nikomu.
 • Trwanie w nienawiści do rywala, konkurenta, matki, siostry – to zabójstwo dla Ciebie. Koniecznie musisz zmienić swoje nastawienie, bo zgorzkniejesz i się zatracisz.
 • Umacniaj swoje dobre strony (innych też), bo jest to w życiu o wiele bardziej skuteczne niż rozpoznawanie i likwidowanie słabości.
 • Wdzięczność – odczuwaj wdzięczność za wszystko co Cię spotyka, a wtedy radość, miłość, życie – wszystko stanie się prawdziwe. Wyrażaj wdzięczność za to kim byłaś, kim jesteś i kim będziesz.
 • Zorganizuj przyjęcie urodzinowe samotnej koleżance, zaskocz ją miło małym przyjęciem.
 • "Żył i umarł dla mamony" – jeśli taki nekrolog przyjdzie Ci mieć na swoim grobie, to znaczy tylko jedno: w ogóle nie żyłaś! 

Każdy człowiek ma skryte strapienia, niewiadome światu, ale jeśli zrozumiemy, że ludzie niekoniecznie są dla nas źli, nieprzyjemni, bo my coś złego uczyniliśmy, tylko dlatego, że sami cierpią... Zamiast ich atakować... wyjdźmy poza swój własny krąg i udzielmy pomocy... pamiętając, że czasem słowa nie wystarczą. Bądźmy dobrzy dla siebie. 
To nie takie trudne. Gdy wodospad zła nas oblewa, znajdźmy w sobie siłę by zwizualizować go jako kropelkę, która po nas szybko spłynie.
Skąd ta siła? Z nas! Z dobra tkwiącego w nas!68 komentarzy:

 1. Witam Cię serdecznie w Nowym Roku:)))Twoje rady jak zwykle bardzo trafione:)))sama sobie też obiecałam zapanować nad nerwami:)))ślicznie wyglądasz:))spodnie bardzo mi się podobają:)):)))Pozdrawiam serdecznie:))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze raz serdeczności na Nowy Rok i dzięki wdzięczne za to, że ciągle Jesteś!!! Spodnie kupiła mi córka, ale oczywiście w Sh:-)))

   Usuń
 2. Cudna wiosna tej zimy... szalik i torebka - bomba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko słonka trochę mało:-)) Dzięki i buziaki:-))

   Usuń
 3. Zawsze z przyjemnością czytam Twoje słowa,nie zawsze się z nimi zgadzam, ale dzisiaj składam Ci życzenia wszystkiego najlepszego, zdrowia i jak najwięcej dobrego humoru, którym nas zarazasz.:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, z tym się pewnie zgadzasz, że dobry humor i dystans do wszystkiego - to podstawa:-)) Ściskam mocno:-))

   Usuń
 4. Wiele z nas powinno sobie ten alfabet wydrukować i powiesić, by łatwiej było się go trzymać w Nowym Roku. Świetny wpis, bardzo inspirujący i motywujący :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To miłe, że tak uważasz choć to wszystko co napisałam wydaje się jednak wielkim banałem, szkoda tylko, że tak często o nim nie pamiętamy. Ściskam mocno i wszystkiego najcudowniejszego!!:-)))

   Usuń
 5. Piękny wpis. Wszystkiego dobrego w nowym roku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Samego dobra w tym i tak w kółko ... w następnym roku:-))

   Usuń
 6. Wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku!
  Dobro jest w nas,tylko niektórym potrzebny jest przewodnik:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wzajemnie wszystkiego dobrego i z plusem jeszcze wielkim:-)) Każdy ma w sobie dobro... tylko masz rację... z niektórych osób trzeba je wyciągnąć:-))

   Usuń
 7. Wszystkiego co najlepsze Kochana dla Ciebie i bliskich :) .Napisz mi proszę na uktroterzy@gmail Twój mailowy adres. Od dziś mój blog "Zapiski z angielskich podróży" jest tylko dla zaprzyjaźnionych z blogosfery. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki wdzięczne i serdeczne...czuję się szczęśliwa z powodu takiego wyróżnienia:-))) I Tobie samych radosnych chwil, a gdy gorsze się zdarzą to siły by je przetrwać:-))) Ściskam:-))

   Usuń
 8. Wszystkiego dobrego w Nowym roku! Oby był dla Ciebie i Twojej Rodziny jeszcze lepszy niż staruszek 2017:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki wdzięczne...niech nie będzie gorszy, a wszystko dobrze będzie:-)) Wszystkiego najlepszego i ściskam mocno:-))

   Usuń
 9. Szczęścia! :-) Ja jeszcze do tej listy dodam: Dbaj o środowisko i przestrzeń wspólną, bo ona nie jest niczyja (sprzątaj po psie, nie śmieć, nie bądź wandalem), jest także moja i sąsiada spod 4. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za przemyślane, serdeczne życzenia:-)) Na szczęście nie jestem wandalem i sama walczę o czystą przestrzeń...szkoda, że nie mogę mieć psa.Samego szczęścia i udanej walki z ludźmi "nie myślącymi";-) Buziaki:-))

   Usuń
 10. Dorotko, pięknie rozpoczęty rok!
  I oby to dobro w Tobie i wokół Ciebie rozkwitało :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I dla Ciebie i wszystkich wokół samego dobra, empatycznych ludzi, a gdy pojawi się sytuacja zła, to siły w sobie, żeby ją przetrwać.Ściskam:-))

   Usuń
 11. Jesteś piękną wewnętrznie kobietą Dorota. O pięknie zewnętrznym sama wiesz...
  Jestem dumna, że mam okazję mieć z Tobą kontakt i mogę czerpać Twoją energię, którą tak szczodrze obdarowujesz. Kocham świadomych ludzi, którzy tak pięknie opowiadają o rzeczach tak oczywistych...
  Wspaniałości w Nowym Roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ze wzruszeniem przeczytałam Twoje słowa...wdzięczna jestem losowi, że Cię tą drogą poznała...dziękuję serdecznie!!! Życzę Ci Kochana samych dobrych dni, z dobrymi ludźmi wokół, a gdy zdarzy się inaczej - to siły dość w sobie, żeby to zmienić w sen...i zapomnieć:-)) Buziaki:-))

   Usuń
 12. Mądre przemyślenia dużo ich wprowadziłam w moim życiu.
  Szczęśliwego Nowego Roku 2018 :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki wdzięczne i wszystkiego najlepszego na ten,następny i w ogóle do końca już:-)))Ściskam mocno:-)

   Usuń
 13. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetne wskazówki, takie clue naszego życia. Super stylizacja.

  OdpowiedzUsuń
 15. przydatny post :D przydatne wskazówki tylko ciężko czasem przenieść je do życia ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki,uważam, że wszystko jest możliwe gdy mamy dobrą wolę i ona jest silniejsza od naszego konformizmu:-))Całusy:-)

   Usuń
 16. Wspaniały wpis!!! Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!!!Serdecznie pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo mądre rady! Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki i również wszystkiego najlepszego bez końca wręcz:-))

   Usuń
 18. Mądre wskazówki na rok 2018 i wszystkie następne! :)) Niby oczywistości a tak trudno czasem wprowadzić je w życie ...
  Piękna stylizacja!
  Wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku :***

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo:-) Nie jest trudno, gdy przejrzymy się w lustrze, odrzucimy nasz konformizm i pomyślimy, że jesteśmy tylko ziarenkiem, które jednak dużo może:-)) Ściskam serdecznie i wszystkiego najlepszego:-))

   Usuń
 19. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
  Ten nasz ludzki egoizm i to najnaj daje nie lada popalić. Świetnie to wszystko ogarnęłaś i opisałaś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję wdzięcznie i pozdrawiam serdecznie, życząc również wszystkiego najlepszego na całej ścieżce Twojego życia:-))

   Usuń
 20. Fantastyczny post. Chce Ci życzyć jak najpiękniejszego tego roku. Zdrówka, radości przepełniającej serce, czystej miłości, wytrwałości, spełnienia. Jesteś cudną kobietą.

  Serdecznie pozdrawiam. :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ci Agnieszko, z całego mojego serca wdzięczna Ci jestem za życzenia i piękna słowa:-)) Życzę Ci samego dobra na Twojej drodze, a jeśli zdarzy się coś niedobrego - to siły w sobie by temu zaradzić i znowu wstąpić na uśmiechnięte tory:-))Ściskam mocno:-))

   Usuń
 21. Nic dodać nic ująć. A sweterek jest śliczniutki.
  Pozdrawiam i ślę noworoczne, pełne dobroci życzenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki bardzo serdecznie i moc cudownie dobrych życzeń noworocznych dla Ciebie:-) A sweterek, tudzież spodnie kupiła mi moja córka, oczywiście w SH-)

   Usuń
 22. Właściwie to mogłabym sobie te rady wydrukować i nauczyć się ich na pamięć......ale (tu zaskoczenie) większość z nich staram się stosować od dawna, choć od zawsze mam problem z nazywaniem rzeczy po imieniu bo chyba ciągle boję się konsekwencji.......i niekoniecznie dla mnie samej. Bardzo mądry post i zawsze na czasie. Wszystkiego dobrego w nowym roku życzę i gorąco pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę Cię już poznałam i wiem, że te moje przemyślenia oparte o doświadczenie(trochę już żyję;-)) dla Ciebie Kochana nie są żadną nowością:-))Nazywanie rzeczy po imieniu też było dla mnie trudne, a teraz już nie jest, bo stwierdziłam, że nie mam czasu na ściemnianie i to sobie... jeśli chodzi o innych, to najpierw trzeba wyczuć czas, że są już na prawdę gotowi...podstawa to nie ranić zbyt mocno(choć to czasem nieuniknione). Ściskam gorąco i wszystkiego najlepszego:-))

   Usuń
 23. Dorotko, wydrukowałam sobie i powiesiłam nad biurkiem.
  Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To przemiłe:-)) Jesteś Małgosiu wzruszająca i Kochana:-)) Dzięki Ci za wszystko! I Tobie wszystkiego najlepszego w Nowym i następnym i tak dalej....każdym roku, jakie by cyfry nie zawierał:-))

   Usuń
 24. Zgadzam się z tym co zawarłaś w swoim wpisie, będziemy szczęśliwi tylko wtedy gdy będziemy pozytywnie nastawienie do świata mimo całej ludzkiej złośliwości. Pozdrawiam serdecznie i życzę jak najlepszego 2018 roku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nikt i nic nie może nam zabronić radości...tak trzymać...dzięki i wszystkiego najradośniejszego:-)))

   Usuń
 25. Stylizacja tania, ciekawa, a więc trafiona. Twój "alfabet dobroci" równie oryginalny, co wyidealizowany. Wszystkiego dobrego w nowym roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ... nie zgadzam się z Tobą, że wyidealizowany...myślę, że opiera się na prostocie, zupełnie zwykłej;-) Dzięki Ci serdeczne i również wszystkiego najlepszego:-))

   Usuń
 26. Piękny wpis,daje dużo do myślenia 😃
  Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku życzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki wdzięczne i również wszystkiego cudownego teraz, jutro i pojutrze, i jeszcze dalej:-))

   Usuń
 27. Chciałabym, żeby udało mi się wdrożyć do mojego życia wszystko z Twojej listy :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Bardzo lubię do Ciebie zaglądać ... nie zawsze się odzywam. Kolejne mądre słowa, teoretycznie wiadome każdemu ... ale ...
  Pięknego, ciekawego i dobrego roku 2018 ... niech będzie dla Ciebie inspiracją do kolejnych postów dla nas :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życie, każdego dnia przynosi mi nowe pomysły tylko nie zawsze mam odwagę o nich pisać... może nie tyle chodzi o odwagę, co o nastrój...licho wie;-) Dzięki wdzięczne za piękne życzenia i wzajemnie wszystkiego najcudowniejszego:-))Buziaki!!!

   Usuń
 29. Rady bardzo zgadzają się z moim podejściem do życia, gorzej jak chce się komuś pomóc, a on jest niezadowolony i woli się umartwiać i narzekać :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To trudna sprawa,żeby pomagać te trzeba mieć (w pewnym sensie) zgodę tej osoby...trzeba być niezwykle delikatnym...Pozdrawiam serdecznie:-))

   Usuń
 30. Wspaniałe rady. Wiele z nich już stosuję ;)
  Szczęśliwego Nowego Roku! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wszystkiego najlepszego na dalszej ścieżce, drodze i jeszcze szerzej - życia:-)) Dzięki wdzięczne za dobre słowa:-))

   Usuń
 31. Odpowiedzi
  1. Oj, dziękuję bardzo, bardzo, bardzo:-))) Ściskam serdecznie:-)))

   Usuń
 32. Bardzo lubię tu wszystko czytać,wszystko.Pozdrawiam serdecznie!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, wdzięcznie dziękuję i ściskam mocno:-))

   Usuń
 33. Awesome blog, i always enjoy & read the post you are sharing!
  Thank for your very good article...!
  หนังออนไลน์

  OdpowiedzUsuń
 34. Wspaniały alfabet. Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Stara Kobieta... i ja , Blogger