19:15:00

Uwaga! Uwaga! Na szczęście są też wyjątki :-)))
Pilna informacja! Do wszystkich... młodych i starych obydwóch płci. Do osób wszystkich profesji, różnego wykształcenia... ślicznych, przystojnych, a także tych mniej urodziwych. Ta informacja dotyczy mądrzejszych i nieco głupszych... majętnych i biednych... wszystkich co jeszcze wspinają się po linie życia, i tych z niej wolno już schodzących. Jednym słowem... do wszystkich rozumiejących i ciągle  żyjących :-))

Piszę te słowa w swoim imieniu, imieniu Starej Kobiety ... mam nadzieję, że moje słowa spotkają się z szerokim odzewem, a nawet poparciem. Piszę w oparciu o swoje 61-letnie doświadczenie, które szczególnie w ostatnim okresie przybrało na sile... skondensowało się ogromnie. Wszystko za sprawą kontaktów z innymi ludźmi, niekoniecznie w moim życiu chcianymi, ale i tak na drodze spotkanymi. Żeby dłużej nie owijać w bawełnę mówię wprost... Starzy, też mają prawo do życia! Nad nimi niebo i słońce jednakowe. Widzą też i czują choć wzrok, i słuch nie ten co kilka dekad wstecz poszło już precz.

Zwracam się:
A - Ogólnie do młodych ludzi ... Też kiedyś będziecie starzy i to nie jest straszenie, to się Wam przydarzy. Uroda przeminie, siły ubędą... tylko rozum (jeśli zadbacie o niego) będzie wartością niezbędną. Oczywiście w dobrej wierze wykorzystywany. Patrzenie z wyższością i lekceważeniem na kogoś starszego, w ruchach już niedoskonałego... już nie tak pięknego, zmarszczkami pooranego...  jest nie tylko niegrzeczne... lecz z wartościami ludzkimi sprzeczne.

W każdym zawodzie przychodzi się nam spotykać z młodszymi i starszymi... wszyscy są jednakowo ważni. Stare kobiety i starzy mężczyźni mają prawo dbać o swój wygląd... modnie ubierać, a nie w stare szmaty... usta i paznokcie malować - kobiety. I mężczyźni ładnie pachnieć. Miłość i seks  też nie jest przypisany tylko do młodego wieku. Urok osobisty pochodzi z wnętrza człowieka... z jego serca i głowy. To nie młodość tylko... czy uroda powodują, że dana osoba nam się podoba. Uśmiechnięta, umiejąca dowcipnie rozmawiać osoba, która nie wstydzi się swoich odczuć, potrafi interesująco zagadać i tym stworzyć pozytywną aurę... empatycznie podchodząca do innych i doceniająca życie... niekoniecznie musi być młoda. Trochę przychylnego spojrzenia na tych starych, docenienia ich doświadczenia i niekończącego się życia pragnienia. To, że ktoś jest stary, to nie oznacza, że nie jest wykształcony, nieświadomy swoich potrzeb i możliwości. To mogą być ciągle ludzie aktywni, o wielu talentach i nie należy ich przekreślać tylko dlatego, że mają opadające powieki.

B - Do lekarzy... nikt do Was nie przychodzi dla przyjemności. Irytacja, że kogoś coś  boli, jest chory i chce walczyć o siebie? Jest wyjątkowo nie na miejscu. Tu taki przykładzik niewielki. Pan jeden z doktorów tak się zdenerwował, że chcę by na badania mnie skierował iż spłowiała letnia opalenizna jeszcze mu dodatkowo posiniała :-) (Aż żal mi go było... na moment ;-)... niepotrzebnie;-) Pan doktor (jak się później okazało jeszcze)  wypisując receptę...  choć caałłyy! czas patrzył w srebrny kwadracik...  tak ją wypisał, iż pani w aptece, młodziutka dziewczyna - na jej realizację się nie zgodziła, bo wypisana źle była (chyba ten srebrny informator trochę go zmylił ;-) Druga sprawa to rozumiem, że przyjemniej jest badać młode dziewczyny (najlepiej zdrowe), ale stare też chcą żyć... przecież Pana matka jeśli daj Bóg,  żyje jeszcze (?) też chyba nienajmłodsza jest. I co odmówi jej Pan prawa do leczenia i zbędzie byle czym? Na wizytę u Pana (jako stara pacjentka... w sensie długo o wizytę u  Pana się starająca ;-) Czekałam 2 miesiące...  potem parę godzin w bólu na skrzypiącym krzesełku się zwijałam, nim do gabinetu zostałam wezwana. W czasie wizyty się lekko obsunęły... umówiona godzina zresztą nie miała nic do rzeczy, bo kto pierwszy ten lepszy. Ja nie przyszłam 3 godziny przed umówionym czasem :-(  Tak, więc pan doktor nie miał już zbytnio czasu... nie jestem w ciąży... nie będę na pewno... żadnej produkcji dla dobrej zmiany... W założeniu... nie jestem potrzebna... Najbardziej wkurzył go fakt, że przyszłam z wynikiem świadczącym, iż jego ostatnia diagnoza nie była delikatnie mówiąc ;-) koherentna z tym co ostatnio mi mówił. - Zapisać się za trzy tygodnie - usłyszałam w ostatnim burknięciu. Znaczy to tyle, że oto ja bezosobowa masa mam wpisać jeszcze raz do doktora i czekać co będzie, albo nie będzie ;-) Mam dużo czasu, żadnych dzieci... mogę zaczekać ;-)Otóż NIE! Ja nie będę czekać jak mi pan doktor sugeruje... walczyć będę dla siebie i może z innymi jak pan doktorami... ale zadbam o siebie... pan niech poleczy swoją żonę... ona nie może czekać... ona pewnie jest młoda :-))

Po tych uwagach, czas na wyjątki!
W moim życiu są całkiem spore, choćby się wydawało po tym co wyżej - iż jest inaczej :-)
Znam młodych ludzi, z którymi mam cudowny kontakt. Młodzi mężczyźni i młode kobiety... młodsi o parę dekad. Niektórzy przyjaźnią się ze mną... nawet dzwonią i opowiadają... czasem zapraszają na wspólne wypady... rozmawiamy, dowcipkujemy i różnicy opakowania nie widzimy.

Jest też Pani Doktor Małgosia, który widzi, że jestem kobietą i patrzy nna mnie jak ludzką pragnącą wciąż życia całość. Słucha o czym do niej mówię, nie lekceważy dolegliwości... wytrzymuje moje żarty ;-) i traktuje poważnie mój ból. Lekarka z powołania i do tego młoda :-) W swojej przychodni zorganizowała zespól starych i młodych ludzi, z którymi mogłabym się spotykać tak zupełnie prywatnie... tacy są fajni. I nigdy poza jednym niechlubnym wyjątkiem (jednakże młody ten pan, służbista, urzędnik... już tam nie pracuje)  nie zostałam tam źle potraktowana, ani nie widziałam, aby kogoś innego spotkało coś przykrego. Czuje się tam dobrą aurę... i to, że nie papierki... nie dokumenty... (choć wypełniane skrupulatnie), lecz człowiek jest ważny. W  powietrzu tej przychodni, jak to w każdej przychodni na pewno latają bakterie i wirusy swawolą, ale przede wszystkim czuje się tam opiekę, spokój i miłą (niewymuszoną przez nakaz służbowy) atmosferę. By taki moment, kiedy na krótko byłam w innej tego typu placówce, bo chciałam mieć bliżej... niedaleko od domu. Przekonałam się szybko, że lepiej daleko... wróciłam... i będę dojeżdżać nawert z Karpacza gdyby mi tam zamieszkać przyszło :-) Bo w końcu w życiu nic nie wiadomo i nic nie jest pewne :-)

Oprócz jednego: starość... jak ktoś ma szczęście:-) wszystkich dogania, więc lepiej jej tak nie znieważać.

 

29 komentarzy:

 1. Mądra Kobieto jak ja znam ten temat. Boleśnie przekonałam się na własnej skórze, że dojrzałość wiekowa musi być ukarana. Na młodsze przyjemnej patrzyło się szefowi, mimo, że między uszami hulał wiatr.Tak więc odeszłam z pracy nie przetrzymując szefa pół roku przed emeryturą, ale wcześniej udowodniłam, że starszy nie znaczy gorszy i mniej mądry i to było moim zwycięstwem nad młodością. Oczywiście z większością moich kochanych młodych mam częsty kontakt i systematycznie się spotykamy. Masz rację są wyjątki. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy wiek ma swoje dobre strony... A im człowiek starszy tym bardziej docenia rzeczy, o których w młodszym bycie... W ogóle nie myślał. SERDECZNOŚCI💗

   Usuń
 2. Dorotko moja cudna, jak ja Ci dziękuję za ten wpis, przecież powinno się go w gazetach wydrukować na pierwszych stronach, żeby dotarło do tych mądrych i głupszych, do wspinających się po linie życia i tych, co powoli, jak napisałaś, ją opuszczają...
  Gdyby zrobić ankietę, to większość z nas ma za sobą spotkania z ignorantami, ślepcami czy też jasnowidzami wróżącymi z monitora... mi się jeszcze przytrafił ginekolog, który diagnozę stawiał czytając z oczu.
  Życzę Tobie, sobie i wszystkim innym samych wyjątków na swojej drodze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Kochana za Twoje ciepłe słowa. Ostatnio mam... niestety... częsty kontakt z lekarzami i mam szerokie... Jakby to mądrze ująć? Spektrum do oglądania i wyrobienie sobie zdania. I jestem szczerze przerażona, ale cóż nie mam na to wpływu, więc robię swoje i się nie poddaję. Całuski serdeczne 💋💋💋

   Usuń
 3. To co najbardziej lubię w tobie, to to, że się nie poddajesz. Mimo gorzkiego tematu nadal masz iskierki w oczach. Wyglądasz niezwykle radośnie. Tak trzymaj. Pozdrawiam Iwona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Iwonko Kochana... Ja kocham życie nad życie i przyjmę wszystko byw nim jak najdłużej trwać😍

   Usuń
 4. Dorotko, oto kolejny teks, którym udowadniasz, że powinnaś pisać książki. I że tak naprawdę jesteś młodsza niż niejeden współczesny nastolatek.
  Uściski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje serce tak jak wielu, wielu spośród nas... Mimo pesela starego... Młode serce ma.Nie wszyscy mają odwagę w ogłaszaniuo tymcałemuświatu, albo zbyt szybko zgadzają się na wszystko, co inni im podają. Serdecznie Cię ściskam Małgoniu💗💗

   Usuń
 5. Napisane w punkt. Tylko w ramke i porozwieszać gdzie się da. Wielu lekarzy pracuje bez serca i właściwego podejścia do pacjenta.. Takie zawody jak lekarz , nauczyciel wymagają więcej. Pięknie wyglądasz , na pewno nie na 61 , buziaki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lekarze to ludzie... Każdy innego powodu wybrał ten zawód, który tak naprawdę jest ciężką służbą, która wymaga wielkiej empatii... Gdy jej nie ma... Nie ma leczenia. DZIĘKI ZA CUDNY KOMPLEMENT💓💓SERDECZNOŚCI.

   Usuń
 6. Starość.......jak ktoś ma szczęście jej dożyć......Pamiętam kiedyś, jedna z dziewcząt z którymi pracowałam, powiedziała, że pożyje do 40tki, potem się zabije. Bożesz ty mój, dlaczego?. Widziała Pani, jak się ze starszymi obchodzą w szpitalach, jak się do nich młodzi odnoszą itd.itd.....No cóż, bywa różnie, ale i to trzeba znieść, najlepiej z humorem lub obojętnością, bo nerwy nam bardziej szkodzą a innych nie obchodzą. Jeśli chodzi o lekarzy, to jest to trochę dziwne, bo prawdę mówiąc młodzi ludzie tak często do nich nie chodzą i gdyby nie my "starzy"......a tak interes się kręci, bo "leczyć" mogą bez końca i najlepiej za szybko nie wyleczyć. Pięknie wyglądasz Dorotko. Pozdrawiam gorąco:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Choroba to super biznes dla aptek, prywatnych praktyk lekarskich. I tak jak piszesz to właśnie ludzie starzy są kołem napędowym dla tych biznesów. Dzięki za ciepłe słowa. Serdecznie pozdrawiam💋💋

   Usuń
 7. Gdyby mój syn chciał czytać, to podsunęłabym mu ten tekst pod nos. Kiedy bowiem mu mówię, by się tak nie irytował na mnie, bo też kiedyś będzie stary, to twierdzi, że 40-tki nie dożyje. Mojej obecnej(choć niejednej byłej też)lekarce przydałoby się zapoznać z Twoimi słowami, bo chorych traktuje jak zło konieczne. Lubię czytać Twoje teksty, bo jest w nich tyle radości, optymizmu, że czasami to bawi, a czasami złości,gdyż sama tak nie umiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie generalnie życie bawi... Staram się w każdej sytuacji znaleźć coś zabawnego... O wiele łatwiej mi się z tym żyje choć są tacy co mnie uważają za wariatkę... Bo w tym wieku powinnam być bardziej stonowana... Ale ja sobie z tego nic nie robię. Albo mnie ktoś taką akceptuje, albo niech spada. Całuski przesyłam...💗 Również dla syna😂

   Usuń
 8. Starość nie radość, mówiło się kiedyś i, niestety, często tak jest. Na szczęście są wyjątki ;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie każdemu dane jest dożyć szacownego wieku, więc trzeba się cieszyć jak się da. 😊

   Usuń
 9. No może wiek wskazuje na starość ( choć dla mnie to wiek dojrzały:), a ducha widzę młodego i niejednemu Młodemu przydałoby się tyle radości życia.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. RADOŚĆ... Nikt mi nie zabierze jej... Zawsze będę bronić swojej radości, bo ona jest mną... Bez niej nie ma mnie. POZDROWIONKA💋

   Usuń
 10. Tak...wiesz, wystarczy działać w imię zasady - traktuj ludzi tak, jak sama chciałabyś być traktowana. Bez względu na wiek. Świat byłby prostszy...
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tę zasadę wpojono mi w domu rodzinnym i ja bardzo, bardzo mocno się jej trzymam... Innych przekonuję do niej... Ale z różnym skutkiem. Ściskam gorąco🤩

   Usuń
 11. Zgadzam się Z Renią.Są młodzi starzy i odwrotnie. Twój lekarz to stary zgred.

  OdpowiedzUsuń
 12. Faktycznie kult młodości najmądrzejsze zawojował głowy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Podoba mi się każde Twoje słowo. Fajnie wszystko napisałaś i zgadzam się z Tobą w 100%. Pozdrawiam Serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Cieszę się bardzo... Miło Mi. Ściskam serdecznie💕

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo jestem Ci wdzięczna. ŚCISKAM SERDECZNIE💓

  OdpowiedzUsuń
 16. Wdzięcznie dziękuję i ściskam serdecznie❣️

  OdpowiedzUsuń
 17. Chyba demencja mnie dopada😂że tyle razy Ci odpowiedziałam😁😁😁

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Stara Kobieta... i ja , Blogger