20:00:00

CO MAMA CÓRCE POWIEDZIEĆ POWINNA? Z CYKLU Alfabety Starej Kobiety na Dzień Matki 2022 r.

KOLEJNY DZIEŃ MATKI...

A ja patrząc na najmłodszą swą córkę, która w zeszłym roku po raz pierwszy została mamą, zastanawiam o czym jeszcze jej powiedzieć powinnam, by ułatwić jej życie. Patrzę na jej smukłą sylwetkę, niebieskie wielkie oczy, długie, naturalnie jasne, piękne włosy i serdeczny uśmiech na twarzy... i jedyne czego bym chciała, to żeby w życiu wiele szczęścia miała. Bo po prostu zasługuje na nie. Jest pracowita, życzliwa, uśmiechnięta i bardzo o wszystkich troskliwa. Nie uchronię jej od popełniania błędów. Każdy jakieś popełnia i to one niejednokrotnie wzmacniają i siłę dają. Pomyślałam, że nie wszystko da się dzieciom pokazać w trakcie ich dorastania, więc należy znaleźć taki moment by powiedzieć, zwrócić uwagę na pewne w życiu ważne sprawy.

KOCHANA CÓRKO

Jesteś już sama mamą, więc wiesz skąd się biorą dzieci i wiesz, że seks może być fajny, a Twoja szyja musi kręcić dwoma głowami, aby Twój mąż był mniej więcej taki jak Ty chcesz... a jemu, żeby się wydawało, że to wszystko jego zasługa w tym, żeby się w Waszej rodzinie dobrze działo ;-) Przekażę w tym Alfabecie moje spostrzeżenia, doświadczenia, które być może ułatwią życie Twoje. Choć teraz z perspektywy czasu wiele rzeczy zrobiłabym inaczej... może czegoś byłoby mniej... czegoś więcej... ale nie będę się teraz biczować... w sumie, to doceniam to kim jesteś i jaka jesteś i tak myślę, że to po części moja zasługa. Dzięki temu zawsze liczyć na Ciebie mogę, bo ukształtowałam Twój kręgosłup w taki sposób, że za Twoje wychowanie, od innych dostaję brawo. Twoja starsza siostra i bracia wychowywani byli przy akompaniamencie większej rodziny i taty jeszcze... a my byłyśmy same. Same. I wzajemne to było zaangażowanie w problemy codzienne i czułość nieokazjonalną, kopniaki motywujące i wsparcie umacniające na każdym kroku.

ALFABET STAREJ MATKI POCZYTAJ, o tym co każda matka wiedzieć powinna:

A - AMBICJA - Bądź ambitna, jak zresztą jesteś. Ucz ambicji swoje dzieci, bo to dobra cecha. Ale nie utożsamiaj sukcesów i porażek dzieci, ze sobą. Bądź ambitna sama dla siebie, a wtedy Twoje dziecko będzie pewne siebie i odniesie sukces. Tylko Twoje nienadmierne oczekiwania będą wpływały pozytywnie na Twoje dzieci i podnosiły ich samoocenę. Poprzeczka wysoko, ale na miarę sił.

B - BYCIE MAMĄ  - nie musi być wyczerpujące. Nie bierz wszystkiego na siebie, nie bój się prosić o pomoc. Nie wszystko musi być perfekcyjne, żeby było satysfakcjonujące. 

C - CIERPLIWOŚĆ - pozwoli Ci zaakceptować wszystko takie jakie jest i da lepsze efekty niż działanie na hura, pochopne, na którym możesz się poślizgnąć.

D - DROBIAZGI - ciesz się nimi, błahymi rzeczami i dziel się nimi. Tym chlebem, który pieczesz taki smaczny, radością Dorotki z nowych butków, czułością, którą od niej otrzymujesz. Tak wygląda miłość i nie trzeba słowa "kocham". Te drobiazgi są kumulacją miłości.

E - ENTUZJAZM - jest jednym z najważniejszych składników życia. Połączenie zapału z pewnością siebie. On to pomaga biec od porażki do porażki z uśmiechem na ustach, z poczuciem humoru, nadzieją i siłą by osiągnąć wymarzony sukces. I nawet jak spadniemy, upadniemy, stoczymy się, to entuzjazm , który mamy w duszy, wzniesie nas, podniesie, wróci siły i ku dobrej sprawie zawróci. Mając entuzjazm w sobie i do tego talent nigdy nie będziesz patrzyła na świat powierzchownie.

F - FAKT PODSTAWOWY, by być sobą: Pamiętaj, żadna miłość nie jest warta poświęcenia swoich wartości. I żadna miłość nie ma prawa od Ciebie tego żądać. Bądź sobą. Jeśli chcesz się zmienić masz prawo, ale na własnych warunkach.

G - GRUZY - Właśnie coś się takiego stało, że Twój świat w gruzach runął. To tylko chwilowe, tak bywa, widocznie tak być musiało, bo los ma dla Ciebie nowy plan. Uprzątnij ile możesz i idź dalej.

H - HUMOR, poczucie humoru to przyprawa bez której życie mdłe by było. Śmiej się z siebie, ze swoich błędów i przekuwaj je w sukces; śmiej się z czego się da. Używaj kpiny i wyśmiania... czerp naukę z nich, siłę bierz i walcz też tą bronią jaką żart jest.

I - IDEAŁ. Nie ma ideałów. Najbardziej w człowieku idealne jest to, że jest idealnie nieidealny. Tego się trzymaj i nie walcz byś Ty jako mama była idealna, by Twoja córeczka była idealna. Kochaj ją taką jaką jest... :-) Uważanie, że nasze córki powinny być naszymi lepszymi wersjami, bądź dążenie do tego ze wszech miar... jest błędne i dla obu stron frustrujące. 

J - JEŚLI - gdzieś się źle czujesz, nie dopasowuj się na siłę. Ty sama projektujesz swoje życie, wybierasz przyjaciół i znajomych i masz prawo do własnego zdania, swojej opinii, swojego wyboru. Masz być szczęśliwa na swoich zasadach. JEŚLI ktoś nie rozumie słowa "nie", to on ma problem - nie Ty.

K - KOCHAJ nie dlatego "że" tylko "pomimo". Kochaj, to też będziesz kochana. Warto oprócz kochania jeszcze przyjaźnić się z tą osobą ;-)  

L - LUDZIE - Warto mieć wielu mądrych ludzi wokół siebie. Słuchaj ich, ale decyzje podejmuj samodzielnie. Kieruj się własną intuicją. Nie zabiegaj też o to by Cię lubili... sama się najpierw pokochaj :-) i bądź z siebie dumna. Jeśli masz wątpliwości, to przypomnij sobie ile codziennie dobrego i ważnego robisz :-) Bądź szczera wobec siebie i darz szacunkiem ludzi. Nie rób niczego, żeby komuś coś udowodnić. Szkoda czasu. Znasz swą wartość.

Ł - ŁĄCZNOŚĆ. Mieć łączność z tym co w świecie się dzieje i z ludźmi, to istotne. Jednak żadne social media i telewizja nie zastąpią bezpośrednich relacji... spotkań tet a tet, patrzenia w oczy. Przyjaźnie wirtualne nie zastąpią bycia ze sobą. Mogą być uzupełnieniem, nie podstawą. I tego naucz swoje dzieci, by korzystały więcej z piękna natury, promieni słonecznych, a nie tych, które świecą z ekranu telefonu, ekranu laptopa czy telewizora. A podróże z książką też rozwijają horyzonty :-) 

M - MYŚL - Myśl o innych, ale nie zapominaj o sobie. Zadbaj zwłaszcza o zdrowie. Jeśli nie zatroszczysz się o siebie, nie będziesz mogła innym pomagać.

N - NIEMOŻLIWE - wykreśl to słowo ze słownika Twoich słów. Prędzej czy później wszystko może się ziścić, jeśli uparcie będziesz dążyć do tego co sobie wymarzysz. 

O - OBSERWUJ na początku swoją potencjalną kandydatkę na powierniczkę, przyjaciółkę. Jak traktuje innych, jak o nich opowiada, taka będzie w stosunku do Ciebie. Tak Ciebie będzie traktowała.

P - POMAGANIE - Pomaganie innym świadczy o naszym człowieczeństwie. Pomagaj więc innym, ale nie pozwól się wykorzystywać. Jednocześnie nie oczekuj czegoś w zamian... jeśli możesz to pomóż... dobro zawsze wraca.

R - RADOŚCIĄ największą jest świadomość, że kroczy się własną drogą, przez siebie obraną i ma się siłę nie patrzeć wstecz na to, co może załamać. Tylko w zgodzie z własnym sumieniem decyduj o sobie i pozwalaj sobie na radość i przyjemności. Bądź dobra dla siebie i nie pozwól pomiatać sobą... to wszystko złoży się na Twoją radość w życiu.

S - SERCE - kieruj się nim, ale nie zapominaj o rozumie. Niestety niebranie rozumu pod uwagę może zakończyć się źle. Doświadczyłam takiego zaślepienia i wiem o czym mówię.

T - TO WAŻNE: pamiętaj, że uroda przeminie, najważniejsze, co masz w głowie. Inteligencja i wiedza są bardzo seksowne. Sprawdziłam, to działa i to daje błysk w oku nawet zmętniałym już i starym. 

U - UCZUCIA - Mów o tym co Ty czujesz i słuchaj, co do Ciebie kiedyś powie Twoja córka, a obecnie pokazuje emocjami i gestami. 'Kocham Cię, tęsknię, przepraszam, dziękuję, pragnę, chciałabym, jestem wdzięczna, obawiam się". Nie ukrywaj własnych emocji, pozwól otwarcie manifestować emocje swojej córeczce. Tak się buduje relacje otwartości i szczerości. A co za tym idzie prawo do bycia sobą. Nie ukrywanie problemów, ale rozmawianie o nich już od maleńkości, daje poczucie bezpieczeństwa i fundament jej, i Twojej wartości.

W - WALCZ o to, na czym Ci zależy i nigdy, przenigdy nie przestawaj.

Z - ZAUFANIE to podstawa w relacjach między ludźmi. Ufaj, lecz nie bądź naiwna.

MAMĄ BYĆ to wspaniałe. Dać komuś życie, to cudowne. Kochać przy tym, to odpowiedzialność, za tego, którego się kocha. I niczego nie można szczędzić: ani czułości, ani uśmiechu, ani dotknięcia, ani przytulenia, ani gestu, ani czynu dobrego, ani myśli troskliwej, ani pomocy czynnej. To wszystko musi iść razem w ścisłym związku i trwa aż do końca. Pamiętaj o tym Córeńko :-)) 

PAMIĘTAJ, że będąc mamą też masz prawo do błędów i naucz swoje dzieci, że też takie prawo mają, i że kochać powinny najbliższych, umiejąc wybaczać ich potknięcia i swoją mamę szanować :-)

 I pamiętaj, że jesteś dla mnie wszystkim i zawsze liczyć na mnie możesz :-))

MAMO MOJA  - gdy ja piszę te słowa, do mojej córki, a Twojej wnuczki, to Ciebie nie ma tuż koło mnie, w tej ziemskiej bliskości. Ale Mamo, zawsze jesteś w mej czułej pamięci, którą przekazuję dalej, by inni też o Tobie pamiętali. Słowa: dziękuję, że jestem tu na świecie dzięki Tobie Mamo i przepraszam za wszystkie moje błędy... to stanowczo za mało. Kiedy się spotkamy, to Ci wszystko wytłumaczę, a Ty z pewnością zrozumiesz i co trzeba wybaczysz i na końcu przytulisz :-))) 

Teksty z okazji Dnia Matki w poprzednich latach :) 


5 komentarzy:

 1. Ja już chyba nie mam nic do powiedzenia q, moje córki są mądrzejszqe ode mnie. Starsza po owdowieniu nie chce już żadnego ślubu,
  sama sobie doskonale radzi, młodsza najpierw skończyła studia, kupiła mieszkanie, urodziła córkę, wywaliła pasożyta, poznała fajnego partnera, pomieszkała z nim, no i w końcu przyjęła oświadczyny, za 3 dni ślub. Matka za trzecim razem dostała się na Akademię Medyczną, poznała chłopka roztropka, przerwała studia, urodziła dwa razy, rozwiodła się i ledwo wiąże koniec z końcem, bo pół życia spędzała w szpitalach, zamiast pracować. No i czego to ja nogę nauczyć :D Śliczne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dorotko, Ty wiesz, że jestem wielką fanką Twoich alfabetów. Ostatnie zdjęcie skradło moje serce.
  Buziaki.

  OdpowiedzUsuń
 3. To cenne rady, "dotykają" tego co w życiu najważniejsze. Ja też mam dorosłe już dzieci i wnusię. Wyrosły na wspaniałych ludzi, jestem z nich bardzo dumna. Czasem się zastanawiam ile w tym mojej zasługi:) Serdeczności Dorotko.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kochana Pani Doroto!:) Ten wpis dał mi nową Energię przez DUZE E do bycia Mamą i lepszą wersją siebie ;)
  Ściskam mocno !
  I życzę dużo zdrowia!
  Spelnienia siebie w byciu Super Babcią!
  (sama bym taka chciała ;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Stara Kobieta... i ja , Blogger